Stwardnienie rozsiane - nie bądź obojętny

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje niemal 40 tysięcy osób. Bark wiedzy oraz narastające wokół SM stereotypy sprawiają, że walczący z nią często czują się dyskryminowani i wykluczeni. Aby to zmienić Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego co roku organizuje kampanie społeczną ?Symfonia Serc?. Ma ona na celu nie tylko przybliżenie i pogłębienie wiedzy o SM, ale przede wszystkim poprawienie jakości życia pacjentów z SM. W minioną niedzielę (7 października), na uroczystości wieńczącej akcję stowarzyszenie odznaczyło osoby i instytucje dzięki, którym jest to możliwe.

Dołącz do nas na Facebooku!

"Symfonia Serc" to szczególna akcja społeczno - edukacyjna. W jej ramach, niemal w całym kraju, odbywały się konferencje, pikniki oraz spotkania z osobami chorującymi lub związanymi z Polski Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego. Jej podstawowym zadaniem było zwiększenie wiedzy o SM. Prowadzona na szeroką skalę kampania pozwoliła obalić przekonanie, że stwardnienie rozsiane to choroba zamykająca w domu. Towarzyszące akcji spoty reklamowe oraz bilbordy udowodniły, że bez względu na chorobę i ograniczenia osoby z SM są aktywne i zdeterminowane w walce o swoje marzenia.

Ambasador SM

Kluczowym punktem uroczystego zakończenia akcji było wręczenie odznaczeń dla osób oraz firm, które w znaczący sposób wsparły Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w niesieniu pomocy chorym. W tym roku wyjątkowo wręczono aż dziewiętnaście wyróżnień. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno artyści, politycy, lekarze jak i dziennikarze. Dodatkowo Towarzystwo wręczyło jedenaście nagród specjalnych - "Serca Serc". Odznaczenie trafiło do osób oraz instytucji, które miały szczególny wpływ na ostateczny kształt i uczestniczyły przy realizacji kampanii "Symfonia Serc". Po raz trzeci wyróżnienia powędrowały także do dziennikarzy. W konkursie medialnym "1000 twarzy SM" nagrodzono po jednym materiale prasowym, radiowym oraz internetowym.

Szczególne podziękowania za zaangażowanie oraz determinację w leczeniu chorych z SM złożono prof. Zbigniewowi Stelmasikowi. Ten niezwykły lekarz specjalista od ponad dwudziestu lat walczy o zdrowie i jakość życia wszystkich chorujących na stwardnienie rozsiane.

Uroczystość zakończył mini recital Haliny Kunickiej.

Stowarzyszenie inne niż wszystkie

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) od ponad dwudziestu lat zrzesza i wspiera osoby chore na SM oraz ich rodziny. Pod skrzydłami organizacji znajduje się blisko 4 tysiące osób oraz 20 oddziałów działających niemal w całym kraju. Misją towarzyszenia jest przede wszystkim poprawa jakości życia oraz ułatwienie dostępu do leków (szczególnie tych nowszej generacji) oraz rehabilitacji. Członkami Stowarzyszenia są wolontariusze oraz rodziny, przyjaciele osób zmagających się ze stwardnieniem rozsianym.

Czytaj także:

Doustny lek na SM coraz bliżej

Wiedzieć więcej o stwardnieniu rozsianym

Chińska medycyna pokona stwardnienie rozsiane?

Układ nerwowy

Prawie 50 lat walczy ze straszną chorobą - wyniszczającą organizm. Ministerstwo Zdrowia: to nie jest choroba przewlekła!

Więcej o: