Zmiany na skórze głowy i silne zmęczenie

Witam, mam 15 lat. Mój problem zaczął się mniej więcej gdzieś od tygodnia - mam mnóstwo łupieżu na głowie, a do tego bardzo włosy zaczęły mi się przetłuszczać. Teraz, jak umyłam głowę, zauważyłam mnóstwo czerwono-brązowych plamek, które nie wyglądają za fajnie. Doszedł również świąd skóry głowy, dużo włosów mi wypada. Jeszcze nie wiem, czy to ma coś wspólnego, ale śpię mniej więcej 9h, wstaję rano, wszystko jest okej, a już koło południa zaczyna mnie pobolewać głowa i dochodzę do takiego stanu, że omdlewam. Gdy wracam do domu, ból jest tak silny (tabletki mi niezbyt pomagają...) że od razu zasypiam i śpię, aż mnie ktoś nie obudzi. Ostatnio jak mnie babcia budziła, to musiała całym moim ciałem ruszać, mówiła, że się bała, że coś mi się stało, bo oprócz oddychania kompletnie nie dawałam żadnych znaków życia. Nie mam pojęcia do kogo się zgłosić. Co sądzicie o takich objawach?

Odpowiada lekarz Ewa Witkowska:

Opisywane przez Panią zmiany skórne mogą być rzeczywiście spowodowane przez łupież - wtedy pomóc powinien dobry szampon przeciwłupieżowy (do kupienia w aptece). Jeśli jednak takie postępowanie nie pomoże trzeba będzie wziąć pod uwagę inne możliwe przyczyny Pani dolegliwości (np. łojotokowe zapalenie skóry czy grzybicę skóry głowy). W takim przypadku wskazana będzie wizyta u lekarza dermatologa (skierowanie nie jest wymagane).

Odnosząc się do zgłaszanych przez Panią bólów głowy chciałabym dopytać czy nie ma związku między nimi a stresującym trybem życia albo dużą ilością obowiązków? Jeśli tak to warto zadbać o to, aby w czasie dnia znaleźć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Oczywiście przyczyn Pani dolegliwości może być bardzo wiele (m.in. migrenowe czy klasterowe bóle głowy) dlatego warto zwrócić się do lekarza (w Pani przypadku pediatry) w celu dokładnego zbadania i ewentualnego przeprowadzenia badań dodatkowych. Tylko takie postępowanie umożliwi odnalezienie przyczyny Pani dolegliwości.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: