Leki na refluks żołądkowo-przełykowy bezpieczne?

Mam stwierdzony refluks przełykowo-żołądkowy. Od około trzech lat zażywam regularnie raz dziennie na czczo lek emanerę - inhibitor pompy protonowej. Byłem pod opieką lekarza gastrologa. Jakie jest ryzyko przyjmowania takich leków przez lata? Czy należy robić badanie kontrolne typu gastroskopia? Słyszałem od lekarza, że przy przyjmowaniu takich leków i braku wcześniej poważnych zmian w przełyku i żołądku takie kontrole nie są potrzebne.

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Odpowiadając na Pana pytanie o bezpieczeństwo leków muszę przypomnieć, że każdy lek może dawać działania niepożądane. Niemniej, leki z grupy inhibitorów pompy protonowej są powszechnie uważane za bezpieczne. Istnieje bardzo mało danych, które świadczyłyby o jakimkolwiek zagrożeniu dla zdrowia pacjentów przyjmujących je przez długi czas. Choroba refluksowa przełyku charakteryzuje się tym, że u dużej części chorych dolegliwości powracają po odstawieniu leczenia. Jeśli jednak chce Pan zmodyfikować swoje leczenie (zmienić dawkę leku, odstawić lub zmienić leki) powinien Pan udać się po poradę do swojego lekarza rodzinnego.

Jeżeli chodzi o gastroskopię kontrolną, to rzeczywiście nie wykonuje się takich badań, jeżeli podczas pierwszej gastroskopii nie stwierdzono zaawansowanego zapalenia przełyku lub innych powikłań choroby.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: