Pigułki antykoncepcyjne, a ciąża

Od ponad miesiąca biorę tabletki ovulan. Ostatnią miesiączkę dostałam 1 sierpnia i tego dnia zaczęłam zażywać tabletki. Wiem, że różne są skutki zażywania tabletek, ale teraz powinnam dostać już okres (wcześniej mój cykl wynosił dokładnie 28 dni). A ja nic - nawet żadnego plamienia, jedynie pojawiła się wydzielina bezbarwna. Innych objawów ciąży nie mam. Zapomniałam tylko raz wziąć tabletki i teraz już co do minuty biorę. Mam już dwójkę dzieci. Nigdy nie miałam mdłości ani innych objawów ciąży, chociaż w niej byłam. Czy teraz też mogę być w ciąży? Plecy w krzyżu ostatnio mnie bolą tak, jak zawsze przed miesiączką bolało. Czy to efekt tabletek czy to może być ciąża? Nie chcę jeszcze robić testu.

Odpowiada lekarz Magdalena Zemlak:

Przyjmowane przez Panią tabletki należą do minipigułek zawierających jedynie progestagen. W przypadku ich brania należy pamiętać o regularnych 24-godzinnych odstępach. Jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki będzie poniżej 12 godzin to skuteczność jest zachowana, jeżeli natomiast przekroczy się ten czas skuteczność antykoncepcyjna jest obniżona i w takich przypadkach należy stosować dodatkową metodę zapobiegającą ciąży przez kolejne 7 dni.

Podczas przyjmowania tabletek może nie dochodzić do krwawień lub mogą być one nieregularne i nie muszą wskazywać na ciążę, więc objawy u Pani występujące mogą być spowodowane minipigułkami.

Celem sprawdzenia czy nie jest Pani w ciąży należy wykonać test ciążowy z krwi lub moczu najlepiej po 14 dniach od dnia, w którym zapomniała Pani tabletki.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: