Uzupełnienie mazi stawowej

Jak wygląda zabieg polegający na wstrzyknięciu do kolana preparatu Jonexa, który uzupełnia maź stawową ?

Odpowiada lekarz Łukasz Fus:

Wstrzykiwaniem preparatów zastępujących maź stawową, czyli inaczej wiskosuplementacją, zajmują się chirurdzy-ortopedzi. W zależności od rodzaju zmian chorobowych, sytuacji klinicznej i preferencji lekarza wykonującego zabieg, procedura może mieć różny przebieg, niemniej ogólna zasada jest bardzo prosta.

Sam zabieg jest krótki - zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Pacjent proszony jest o położenie się na wznak z wyprostowanym stawem kolanowym. Po odkażeniu skóry lekarz podaje zastrzyk ze znieczuleniem a następnie dokonuje właściwego nakłucia jamy stawowej (najczęściej nieco z boku od rzepki). Wstrzyknięcie preparatu zajmuje nie więcej niż kilka minut. Po zabiegu pacjent proszony jest o kilkukrotne zgięcie i wyprostowanie stawu kolanowego (żeby płyn dobrze się rozprowadził). Preparat, o którym Pani/Pan wspomina stosuje się w formie jednorazowego wstrzyknięcia, natomiast zabieg taki można powtarzać w razie potrzeby co kilka miesięcy.

Jeżeli ma Pani/Pan jakiekolwiek obawy lub wątpliwości dotyczące tej procedury, proszę koniecznie zgłosić je swojemu lekarzowi. Każdy pacjent ma prawo do dokładnej informacji na temat swojego leczenia.

Zobacz wszystkie porady

Więcej o: