Zaburzenie hormonów a odczuwanie zimna

Dwa miesiące temu urodziłam dziecko. Nie było żadnych komplikacji, jestem zdrowa, a jednak bardziej niż kiedyś odczuwam zimno, niezależnie od pogody. Czy to może mieć związek z hormonami?

Jedną z możliwych przyczyn wymienionych objawów może być poporodowe zapalenie tarczycy w fazie niedoczynności. Jest to schorzenie dotykające ok. 5 proc. kobiet w okresie poporodowym. Początkowo występują objawy nadczynności tarczycy (drażliwość, nietolerancja ciepła, kołatanie serca), mogą być one jednak słabo zaznaczone. Następnie dochodzi do niedoczynności tarczycy z objawami tj. nietolerancja zimna, trudności z koncentracją, sucha skóra.

Jednak w diagnostyce nietolerancji zimna należy brać także pod uwagę także inne, nie związane z hormonami, przyczyny jak chociażby niedokrwistość, zespół Raynauda czy toczeń rumieniowaty układowy.

W związku z dość duża liczbą przyczyn mogących powodować nietolerancję zimna wskazana jest konsultacja lekarska (ginekologa, lekarza rodzinnego lub endokrynologa) i przeprowadzenie niezbędnych badań.

Więcej o: