Tak, dziecko może zachorować na krztusiec (koklusz) nawet jeśli przebyło pełen cykl szczepień podstawowych i szczepienie przypominające. Uważa się, że ochronny poziom przeciwciał powstały po zaszczepieniu zaczyna stopniowo spadać po kilku-kilkunastu latach. Aby temu zapobiec podaje się dodatkową dawkę przypominającą w 6 roku życia. Niestety, czasem i to nie wystarcza. Pełną odporność na zachorowanie uzyskuje się u około 70-80% szczepionych. Ważne jest jednak to, że nawet gdy osoba zaszczepiona zachoruje, to przebieg choroby jest lżejszy i dużo rzadziej rozwijają się poważne powikłania.
Krztusiec rozpoczyna się niewinnie - od objawów grypopodobnych trwających około 1-2 tygodni (łągodny kaszel, katar, łzawienie oczu). Później pojawiają sie charakterysyczne napady instensywnego kaszlu, po których następuje łapczywy, głęboki wdech z charakterystycznym "pianiem". W czasie napadu może dojść do wymiotów lub sinicy. U niemowląt choroba jest szczególnie groźna, ponieważ mogą wystąpić bezdechy, dławienie się i drgawki. Krztusiec trzeba podejrzewać zawsze, gdy u dziecka pojawia się kaszel kończący się wymiotami.
Nasilenie objawów zmniejsza sie stopniowo, ale uporczywy kaszel może utrzymać się przez wiele tygodni (nawet do 100 dni, stąd określenie "kaszel studniowy").