O ile samo drętwienie kończyny górnej jest najczęśniej powodowane uciskiem na nerw (np. w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego), o tyle towarzyszące zaburzenia mowy objawy są charakterystyczne dla schorzeń obejmujących mózg, czyli ośrodkowy układ nerwowy.
Nagłe, przejściowe -trwające od kilku sekund do kilkunastu godzin - zaburzenia mowy i drętwienie kończyn, ktore ustępują samoistnie mogą być spowodowane przejściowym napadem niedokrwiennym mózgu (tak zwane TIA - z ang. transient ischemic attack). Zazwyczaj towarzyszą temu zaburzenia widzenia, zawroty głowy lub omdlenia. Przyczyną niedokrwienia jest prawie zawsze miażdżyca, która powoduje zwężenia tętnic szyjnych doprowadzających krew do mózgu. Napady TIA mogą przepowiadać wystąpienie udaru mózgu, dlatego w każdym przypadku potrzebna jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym.
Jeżeli objawy utrzymują się przez długi czas, może to świadczyć o trwałym uszkodzeniu mózgu spowodowanym niedokrwieniem, albo obecnością guza.
U młodych osób, w szczególności kobiet, opisywane dolegliwości mogą być objawem migrenowych bólów głowy z towarzyszącą aurą. Jeśli po napadzie drętwienia ręki i zaburzeń mowy pojawia się silny, tępy, często jednostronny ból głowy utrzymujący się przez kilka godzin - rozponanie migreny jest bardzo prawdopodobne.