Na czym polega tonsillektomia, czyli zabieg usunięcia migdałków podniebiennych?

Tonsillektomia jest rutynowym zabiegiem chirurgicznym, pozwalającym trwale rozwiązać problem przewlekłego zapalenia migdałków podniebiennych. Metody zachowawcze nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Przebieg zabiegu:

Zabieg może być wykonany zarówno w znieczuleniu ogólnym, wówczas pacjent jest układany w pozycji leżącej z odgiętą do tyłu głową, jak i w znieczuleniu miejscowym w pozycji siedzącej. Migdałki podniebienne wraz z torebką są oddzielane od otaczających tkanek.

Krwawienie tamuje się poprzez ucisk, podwiązanie naczyń lub elektrokoagulację. Po zabiegu pacjent ma zlecone leki przeciwbólowe i antybiotyk, przez kilka dni musi stosować dietę półpłynną.

Jakie powikłania mogą wystąpić po operacji?

Najczęstszym powikłaniem jest krwawienie, które może się pojawić do 14 dni od zabiegu. W związku z tym pacjentowi zaleca się oszczędzający tryb życia, unikanie wysiłku fizycznego, unikanie gorących i twardych pokarmów, unikanie przegrzewania. Innym powikłaniem może być zakażenie rany pooperacyjnej, czemu zapobiec ma stosowanie antybiotyku po zabiegu.

Obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu.

Znaczny przerost migdałków podniebiennych może zwężać gardło środkowe i być jedną z przyczyn zespołu obturacyjnych bezdechów sennych. U dorosłych taka sytuacja zdarza się rzadko. Leczenie polega na wykonaniu tonsillektomii.

Jakie są wskazania do tonsillektomii?

W każdym przypadku wskazania do usunięcia migdałów podniebiennych powinny być rozpatrzone indywidualnie. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rutynowych badań krwi oraz konsultacja u specjalisty laryngologa

Zasadniczo wskazania do tonsillektomii są następujące:

- przewlekłe zapalenie migdałków

- nawracające anginy (trzy lub więcej epizodów w ostatnim roku, pięć lub więcej epizodów w ostatnich dwóch latach, siedem lub więcej epizodów w ostatnich trzech latach)

- nawracające ropnie okołomigdałkowe

- choroby odogniskowe

- uporczywe cuchnięcie z ust, spowodowane obfitym wytwarzaniem czopów migdałkowych

- podejrzenie guza migdałka.

Czytaj więcej o problemach z migdałkami podniebiennymi u osób dorosłych

Zobacz wideo

Opracowała lek. med. Magdalena Frąckiewicz Otolaryngolodzy24.pl

Więcej o: