O kim marzy twój mężczyzna? Jeśli nie o tobie

Drogie panie, złe wieści: co czwarty mężczyzna skrycie rozmyśla o swojej byłej. Poprzedniczki nawiedzają naszych partnerów najczęściej w snach - donosi "The Daily Mail". Na pewno chcecie wiedzieć, a może lepiej żyć w błogiej nieświadomości?

Kobiety, jak to kobiety, zawsze znajda dziurę w całym. Naukowcy spieszą z pomocą i dostarczają paniom kolejnego powodu do zmartwień. Przyjrzyj się partnerowi czujnie, bo być może pod osłoną nocy marzy o swojej poprzedniej miłości - ostrzegają badacze. Nawet jeśli ona znikła z jego życia, bardzo możliwe, że regularnie widuje ją w marzeniach sennych.

Ostatnio przeprowadzone na 2 tys. Brytyjczyków badania nad wzorcami snów pozwalają nam dowiedzieć się, kto gości w naszych snach.

Warto się tym martwić? Niekoniecznie

Czy to, że prym w świecie snów twojego mężczyzny wiedzie twoja poprzedniczka oznacza, że wasz związek skazany jest na niepowodzenie, a ty wcale nie spełniasz jego oczekiwań? Niekoniecznie. W rzeczywistości panowie, w których snach goszczą byłe partnerki, najczęściej deklarują wysoki poziom satysfakcji z obecnego związku. Co więcej, eks zazwyczaj wcale nie zaprząta mu myśli za dnia. Dopiero gdy zamyka oczy, powracają do niego wspomnienia.

Warto dodać, że byłe partnerki nie mają wyłączności na męskie sny. Regularnie pojawiają się w nich również znajomi i przełożeni. Ponad 25 proc. panów deklaruje, że śnią im się koledzy z pracy, a nawet teściowe.

Kobiece marzenia senne: obecny partner na piedestale

O kim śnią panie? Co trzecia brytyjska kobieta pozostaje wierna swojemu aktualnemu partnerowi także podczas nocnego spoczynku i śni właśnie o nim. Oprócz niego w kobiecych snach regularnie goszczą także rodzice i dzieci.

Sny kobiet zaludniają również przyjaciółki. Na tym jednak nie koniec. Kobietom zdarza się śnić o osobach, których w rzeczywistości nigdy nie spotkały. Przyznaje się do tego co piąta z nas.

Codzienne stresy a sny

Nie ma wątpliwości, że zarówno na treść naszych marzeń sennych, jak i na to, kto w nich się pojawi, duży wpływ mają aktualnie przeżywane doświadczenia i napięcia. Ponad 30 proc. pytanych osób wyznało, że śni o rzeczach, które akurat zaprzątają im głowę w realnym świecie. Co piąta badana osoba przyznaje, że ma więcej snów, gdy się stresuje i żyje pod presją.

- Marzenia senne biorą udział w przetwarzaniu emocji, dlatego jest bardziej prawdopodobne, że koszmary senne będą się nam przydarzać, gdy w realnym świecie zmagamy się z trudnościami i ze stresem. W ten sposób umysł próbuje znaleźć rozwiązanie dręczących nas problemów - mówi Davina MacKail, specjalistka zajmująca się problematyką snu.

- Sny są tą częścią naszego życia, która pozostaje poza naszą kontrolą. Nawet jeśli nie widzimy kogoś przez dłuższy czas, może on bez naszej świadomej intencji pojawiać się regularnie w naszych snach - przekonują autorzy badania.

Nieprzepracowane emocje wrócą pod osłoną nocy

Kobiety częściej otwarcie mówią o emocjach, także tych dotyczących związków, dlatego zazwyczaj przeżywają aktualne problemy i kwestie dotyczące obecnego partnera. Panowie są bardziej skryci i do wielu stanów emocjonalnych po prostu się nie przyznają. Niewyrażone uczucia wracają jednak jak bumerang - najłatwiejsze zadanie mają w nocy, gdy czujny śledczy umysł jest wyłączony. Sny o byłych partnerach mogą wskazywać na brak poczucia bezpieczeństwa i podatność na zranienie w obecnym związku - przypuszczają autorzy badania.

Zobacz także:

W kim się zakochujemy? Poznaj reguły

7 powodów, żeby się kochać

Ciężki poranek? Poznaj winowajców

O kim najczęściej śnisz?
Więcej o: