Małych wałków z plastikowymi uchwytami możemy używać do masowania rąk i nóg. Są też specjalne wałki do masowania pleców, które można zamontować na oparciu łóżka. Można też drugiej osobie masować plecy używając wałków z uchwytami albo tak zwanego pajączka - przyrządu, który pozwala na stosowanie w trakcie masażu technik rozcierania i uciskania mięśni położonych przy kręgosłupie bez ryzyka obtarcia lub zadrapania skóry.
Podczas masażu z użyciem wałków lub pajączków dobrze jest zmieniać siłę ucisku. To poprawia krążenie krwi.
Istotną zaletą wałków jest to, że kiedy używamy ich do masażu, na ogół nie musimy odrywać się od innych zajęć. Możemy na przykład masować dłonie, oglądając telewizję, czytając gazetę albo pracując przy komputerze - wtedy posługując się myszką, drugą dłoń możemy masować na niewielkim wałku.
Walki ułożone szeregowo i zamontowane na ramie można położyć na podłodze i masować stopy. To także bardzo dobrze wpływa na krążenie krwi w nogach.
Na podobnej zasadzie działają tak zwane fakirki, czyli plastikowe klapki z niewielkimi bolcami dostosowanymi wysokością do budowy stóp. Trzeba jednak uważać, by nie zakładać ich zbyt często. Wówczas stopy przyzwyczają się, a noszenie fakirek niczym nie będzie się różnić od noszenia miękkich papci. By działały na nasze stopy, poprawiając ich ukrwienie, fakirki wystarczy zakładać codziennie na godzinę, najwyżej dwie.
Poza przyrządami, takimi jak wałki, do masażu możemy też używać specjalnych urządzeń. Najpopularniejsze z nich to te, które emitują wibracje. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych urządzeń. Urządzenia zasilane prądem wyposażone są w elektromagnes. Drgania elektromagnesu przenoszone są za pomocą specjalnych ramion na ciało.
Drugi rodzaj urządzeń emitujących wibracje to aparaty, w których drgania specjalnej membrany wyzwalane są przez strumień wody. Aparaty te posiadają gumowy przewód. Jeden z jego końców zakłada się na kran. Kiedy odkręcimy kran, przepływająca przez przewód woda wprowadza membranę w drgania.
Urządzenia emitujące wibracje stosowane są często do masowania skórki pomarańczowej (cellulitis), czyli miejsc, w których nierównomiernie rozkłada się tkanka tłuszczowa, jak również w tak zwanym "masażu odchudzającym". Proces powstawania cellulitis opiera się właśnie na zaburzeniach w krążeniu. Stosowanie urządzeń emitujących wibracje prowadzi do poprawy krążenia krwi i uelastycznienia skóry, a to sprzyja spalaniu podskórnej tkanki tłuszczowej.
Ich stosowanie ma jednak także znaczenie lecznicze. Poprawia bowiem krążenie krwi na tyle, że zalegający w przeciążonych mięśniach kwas mlekowy jest z nich szybciej usuwany. Urządzenia emitujące wibracje można więc stosować do masowania większości obolałych miejsc (np. karku, lędźwi czy łydek).
Aparaty zasilane wodą można też stosować podczas kąpieli. To ważne, bo woda to sprzyjające środowisko do masażu, zwłaszcza ciepła woda, która powoduje rozluźnienie mięśni. Masaż jest wtedy bardziej skuteczny.
Osobom, które odczuwają ból w trakcie zabiegów tradycyjnego masażu, polecane są urządzenia do masażu wirowego. Urządzenie mocuje się na brzegu wanny. Jego ramię jest zanurzone w wodzie. Z jednej strony zasysa wodę, z drugiej ją wypycha. W wodzie powstaje w ten sposób wir. Należy wtedy stanąć w wannie, właśnie w miejscu, gdzie tworzą się zawirowania, a woda delikatnie wymasuje nam nogi i poprawi w nich ukrwienie.
Przy pracy obciążającej kręgosłup (najczęściej chodzi o wielogodzinne siedzenie za biurkiem) polecane są specjalne fotele do mechanicznego masażu pleców. W fotelu zajmujemy pozycję półleżącą. Nogi wyprostowane kładziemy na podpórce.
W oparciu fotela zamontowane są wałki. Wałki masują mięśnie w okolicach kręgosłupa szyjnego, piersiowego, krzyżowego i lędźwiowego. Urządzenie pozwala nam na regulację szybkości i siły, z jaką poruszają się wałki.
Fotel może być formą profilaktyki u osób zagrożonych chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Masaż w takim fotelu działa też relaksująco. Cena tego urządzenia może jednak zniechęcić do kupna (20-30 tys. zł). Na razie można więc skorzystać z nich najczęściej w siłowniach i gabinetach odnowy biologicznej.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.