Jaka jest różnica między masażem leczniczym a relaksacyjnym?

W masażu relaksacyjnym chodzi przede wszystkim o zmniejszenie napięcia w mięśniach.

Jaka jest różnica między masażem leczniczym a relaksacyjnym?

W masażu relaksacyjnym chodzi przede wszystkim o zmniejszenie napięcia w mięśniach.

Jeśli źródłem napięcia mięśni jest długotrwały stres, to można je usunąć stosując techniki głaskania, rozcierania, potrząsania czy oklepywania. Jeśli natomiast napięcie mięśni bierze się z ich przeciążenia, konieczny jest masaż leczniczy.

Przeciążenie mięśni występuje wtedy, gdy wykonujemy przez długi okres czasu tę samą czynność. Jeśli na przykład codziennie pracując przy komputerze przez kilka godzin bez przerwy posługujemy się myszką, przeciążone będą mięśnie oraz stawy prawej ręki. Jeżeli codziennie osiem godzin spędzamy siedząc za biurkiem, przeciążone będą mięśnie pleców.

W masażu leczniczym konieczne jest postawienie diagnozy a terapia musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb i dolegliwości pacjenta. Stosuje się w nim techniki wymagające użycia większej siły, na przykład ugniatanie. Uciski są zaś głębsze i mocniejsze, skierowane na miejsca zmienione przez chorobę.

Siła z jaką terapeuta wykonuje masaż leczniczy zależy też od płci pacjenta (mężczyźni są silniej zbudowani i wymagają silniejszego ucisku) oraz pracy jaką wykonuje (robotnik budowlany potrzebuje silniejszego masażu niż informatyk, który nigdy nie pracował fizycznie).

Masaż relaksacyjny może być formą przygotowania do masażu leczniczego. Gdy pacjent przychodzący na zabieg nie potrafi się rozluźnić, masaż relaksacyjny jest wręcz konieczny do postawienia właściwej diagnozy. Utrzymywanie się napięcia we wszystkich mięśniach uniemożliwia bowiem terapeucie zbadanie, w których z nich występuje przeciążenie.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: