W miarę jak dziecko rośnie, u kobiety zmienia się środek ciężkości ciała. Kręgosłup jest przeciążony. Na ogół lędźwiowy odcinek kręgosłupa nadmiernie wygina się do przodu. Przeciążenie mięśni i kręgosłupa wywołuje silny ból i zniechęca do poruszania się. Poza tym rosnący płód uciska naczynia krwionośne powodując zaburzenia krążenia, czego efektem jest zastój krwi w nogach.
To główne powody, dla których masaż kobiet w ciąży jest wskazany. Jednak podczas zabiegów trzeba stosować tylko łagodne techniki, unikać zbyt silnych ucisków czy ugniatania. Wskazane jest głaskanie czy delikatne rozcieranie bolących miejsc.
W trakcie zabiegu można masować całe ciało. Również okolice lędźwiowo-krzyżowe. Ponieważ kobieta w ciąży nie może położyć się na brzuchu, masaż odbywa się wtedy w pozycji siedzącej lub tak zwanej pozycji kolankowo-łokciowej. Masażysta musi zachować ostrożność i stosować tylko bardzo łagodne ruchy, ponieważ w okolicy lędźwiowo-krzyżowej znajdują się korzonki nerwów unerwiających narządy rodne. Zastosowanie zbyt silnego ucisku mogłoby doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Ból części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa można też złagodzić przez położenie się na plecach i ułożenie nóg powyżej tułowia, na przykład na kilku poduszkach. Druga osoba może wtedy głaskać i ugniatać nogi lub delikatnie nimi potrząsać. Ważne, by przy rozcieraniu i głaskaniu zachować kierunek "do serca", czyli masując wykonywać ruchy od stopy do ud. To umożliwi swobodne spływanie krwi w kierunku serca. W ten sposób można złagodzić występujące u kobiet w ciąży obrzęki nóg. Taki zabieg jest polecany szczególnie tym pacjentkom, u których zastoje krwi żylnej w nogach mogą doprowadzić do żylaków.
U wielu kobiet w okresie ciąży dają o sobie znać skutki wad postawy, wcześniej przez nie w ogóle nie odczuwane. Dlatego dobrze jest do 12 tygodnia ciąży pojawić się u masażysty. Udzieli on konkretnych wskazówek (np. rezygnację na okres ciąży z wysokich obcasów) i zaleci ćwiczenia, które zapobiegną rozwojowi istniejącej już wady.
Zabiegi masażu pomagają ograniczyć przeciążenie mięśni i kręgosłupa. Mimo to pod koniec ciąży u większości kobiet dochodzi jednak do zmian w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym. Dlatego w okresie połogu, czyli pierwszych trzech miesięcy po porodzie wskazane są wizyty u masażysty. Wtedy można on już zastosować techniki masażu wymagające większej siły. Dzięki nim z przeciążonych w okresie ciąży mięśni usunięty zostanie kwas mlekowy. Seria dziesięciu zabiegów połączonych z ćwiczeniami wykonywanymi w domu, powinna przywrócić sprawność sprzed ciąży.
Regularny masaż pomoże też uelastycznić rozciągniętą skórę brzucha. Masażysta pokaże jak pacjentka sama może ugniatać i rozcierać brzuch stosując przy tym kremy ujędrniające. Jeśli do tego trzy razy dziennie wykona po dziesięć skłonów tułowia, po trzech miesiącach powinna znów mieć płaski brzuch.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.