Jeśli nie potrafi wytrwać w jednej pozycji dłużej niż przez 10 minut, to znak, że dochodzi u niego do zmian przeciążeniowych w układzie kostno-stawowym. Jeśli garbi się, nosi torbę zawsze na tym samym ramieniu, kładzie się zawsze na tym samym boku, siada podkładając zawsze tę samą stopę pod pośladki, to prawdopodobnie już ma skrzywiony kręgosłup. Warto wtedy niezwłocznie zjawić się z dzieckiem u masażysty.
Przyczyną przeciążenia mięśni i kręgosłupa jest na ogół asymetria postawy. Asymetria ta występuje wtedy, gdy na przykład jedna noga nieznacznie krótsza jest od drugiej, dziecko ma koślawe lub szpotawe pięty albo płaskostopie. Wraz z wiekiem powoduje to coraz większe przeciążenia w układzie kostnym i mięśniowym. To tak jakbyśmy grali w kręgle. Uderzenie w pierwszy z kręgli, prowadzi do przewrócenia się następnych. Podobnie dzieje się z kręgosłupem. Spowodowane asymetrią przeciążenia mogą być niezauważalne, kiedy dziecko ma kilka lat. W okresie dorastania objawiają się jednak skrzywieniem kręgosłupa.
Dlatego warto przyjść do masażysty już z dwulatkiem. Zmian prowadzących do wad postawy nie stwierdzi u niego lekarz ortopeda, ponieważ są one jeszcze niewidoczne, nawet na zdjęciu rentgenowskim. Masażysta natomiast wyczuje pod palcami nienaturalne napięcie mięśni.
By je zlikwidować u dwulatka wystarczy nawet jeden zabieg. Potem można się zgłaszać co roku na kontrolę skutecznie zapobiegając ewentualnemu skrzywieniu kręgosłupa w późniejszym wieku. Ważne jest jednak, by masażysta miał doświadczenie w terapii małych dzieci. Inaczej może wyrządzić niechcący krzywdę, ponieważ ich więzadła i mięśnie są bardzo delikatne.
U nastolatków zmiany związane z przeciążeniem są już na ogół bardziej zaawansowane, niż u młodszych dzieci a skutki o wiele poważniejsze (może dojść na przykład do zniekształcenia kręgów). Zmiany postępują szczególnie szybko w okresie intensywnego wzrostu. Terapia zapobiegająca skrzywieniu będzie więc trwała dłużej niż u młodszych dzieci. Najlepiej więc, gdy zagrożony skrzywieniem kręgosłupa nastolatek korzysta z masażu trzy razy w tygodniu przez okres trzech, czterech miesięcy.
Wizyta u masażysty jest wskazana nawet jeśli rodzice nie zauważają niepokojących nawyków ruchowych u swoich dzieci. W okresie intensywnego wzrostu dziecka, rodzice mogą raz w miesiącu pojawić się z nim u masażysty.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.