Jak gabaryty i wzrost wpływają na ilość partnerów seksualnych? Badacze sprawdzili

Podaj swoje wymiary, a badacze powiedzą ci, ile partnerów seksualnych miałeś w trakcie życia - czy nasze życie seksualne da się uprościć do takiej prostej zależności? Naukowcy postanowili zgłębić temat. Co się okazało?

Naukowcy zadali sobie pytanie: czy wysokość i gabaryty wpływają na naszą historię podbojów seksualnych? Przepytali ponad 60 tys. heteroseksualnych kobiet i mężczyzn o ilość partnerów seksualnych oraz rozmiar i wzrost. Zebrane dane porównali.

Opierając się na teoriach ewolucji i kulturowych uwarunkowaniach oczekiwali, że wysocy mężczyźni będą wiedli zdecydowany prym, jeśli chodzi o bujne życie erotyczne. Założenia te nie znalazły stuprocentowego potwierdzenia. Okazało się, że niscy mężczyźni mieli nieco mniej partnerek seksualnych niż wysocy panowie. Jak jednak dowiedziono, ilość niekoniecznie wiązała się z jakością: wysocy mężczyźni nie zawsze mieli najwięcej satysfakcji ze swojego życia intymnego.

Ponadto, różnica, o której mowa, dotyczyła głównie bardzo niskich mężczyzn w porównaniu do reszty: przeciętnych i wysokich. Bardzo niscy panowie deklarowali średnio 5 partnerek seksualnych. Podczas gdy mężczyźni o wyższym wzroście średnio 7. Mężczyźni średniego wzrostu oraz wysocy deklarowali od 1 do 3 partnerek więcej od panów o wzroście niższym niż przeciętny.

Dr David Frederick, profesor psychologii z Chapman University w Kalifornii mówi: "Badanie dowodzi, że wzrost ma znaczenie na rynku godowym. Jednak nie aż tak znaczące jak można by się było spodziewać". Prawidłowość, którą ukazywały już wcześniejsze badania: dla kobiet ważne jest, by partner był wyższy od nich, niekoniecznie od innych samców. Tyle o wzroście, co z gabarytami?

Gabaryty idealnego kochanka: niska waga nie służy życiu seksualnemu

Okazało się, że mężczyźni z BMI mieszczącym się w średnich zakresach normy mieli najwięcej partnerek seksualnych. Dr Frederick zaznacza: "Mężczyźni o średniej masie ciała oraz z nadwagą mieli najwięcej partnerek seksualnych, podczas gdy panowie z niedowagą mieli ich najmniej". A co z kobietami?

Jeśli chodzi o panie, kobiety z niedowagą miały znacząco mniej partnerów niż reszta pań o wyższej wadze.

Dr Frederick twierdzi, że istnieją liczne możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Kobiety z niedowagą mogą cierpieć z powodu problemów natury psychicznej, np. anoreksji, być niezadowolone ze swojego ciała i nie chcieć go nikomu pokazywać - snuje przypuszczenia dr Frederick.

Ponadto, jak zauważa, niedowaga wiąże się z wysokim wskaźnikiem umieralności. Osoby z niedowagą mogą również cierpieć z powodu chorób somatycznych powodujących spadek masy ciała. Obecność poważnych chorób może powodować mniejsze zainteresowanie sferą seksualną.

W przypadku kobiet zaobserwowano podobną zależność co do wzrostu jak w przypadku mężczyzn. Bardzo niskie kobiety miały mniej partnerów seksualnych niż panie wyższe.

Badacze obliczyli również średnią ilość partnerów seksualnych wśród wszystkich aktywnych seksualnie osób pomiędzy 30 a 44 rokiem życia. Wyniosła ona osiem.

Zobacz wideo

58 proc. mężczyzn i 56 proc. kobiet przyznawało się do ponad pięciu partnerów seksualnych, a 29 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet do ponad... czternastu.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Evolutionary Psychology".

Polska: 4 partnerów seksualnych

Czy mimo że zostały one przeprowadzone na stosunkowo dużej próbie możemy je uważać za wiarygodne? Warto pamiętać, że są to dane deklaracyjne: badani sami podawali ilość partnerów - trudno ocenić, na ile ich odpowiedzi pokrywały się z prawdą. Naukowcy często przy okazji tego rodzaju badań mówią o tendencji do zawyżania swoich seksualnych podbojów wśród mężczyzn i zaniżania ich wśród kobiet. Co mówią rodzime badania?

Jak wynika z raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy, na Polaka przypada 4,28 partnera seksualnego, w tym dwóch stałych partnerów ze związków trwających powyżej 6 miesięcy. Widać, że są to niższe cyfry niż prezentowane w powyższym badaniu. I choć co do konkretnych liczb i ich wiarygodności można się spierać, seksuolodzy zaznaczają: okres między rozpoczęciem życia seksualnego a zawarciem małżeństwa wydłuża się, więc mamy więcej czasu na zbieranie doświadczeń seksualnych niż pokolenia naszych rodziców czy dziadków.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: