Nie opuszcza deski, ma humorki i wieczne pretensje, czyli partner "prawie" idealny

Lista cech i nawyków partnera, które są równie mocno podziwiane, co znienawidzone, prawdopodobnie w każdym związku mogłaby się ciągnąć w nieskończoność. Zatem co podoba nam się najbardziej, a co działa niczym płachta na byka?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Z ankiety przeprowadzonej na zlecenie jednego z dużych polskich portali randkowych wynika, że niezależnie od płci najbardziej drażni nas w partnerze koncentracja na własnym ego i zaspokajani jego zachcianek. Takiego zdania była blisko połowa respondentów. Zaraz za egoizmem znalazła się skłonność do nałogów, nie pochwala jej ponad 20 proc. pań i 16 proc. mężczyzn. Ostatnie miejsce na podium w kategorii niepożądanych cech zajmuje poczucie humoru, a w zasadzie jego brak. Nad tym "defektem" ubolewają głównie kobiety, dla mężczyzn bardziej kłopotliwe okazuje się posiadanie przez partnerkę dziecka z poprzedniego związku. Na taki układ nie godzi się ok. 15 proc. badanych panów. Brak hobby, bałaganiarstwo i niemożność dotarcia o wyznaczonej porze jest nie do przejścia dla zaledwie ok. 7 proc. wszystkich respondentów.

Najbardziej lubię gdy...

Piękny i atrakcyjny wygląd (przynajmniej oficjalnie) dla większości badanych nie był aż tak istotny. Mimo że jest ważny dla co dla dziesiątej kobiety i co czwartego mężczyzny nie zajął najwyższego miejsca na podium. Nad fizyczną atrakcyjność przekładali oni uczciwość i możliwość obdarzenia partnera bezgranicznym zaufaniem.

W opinii specjalistów ta rozbieżność w ocenie wyglądu drugiej strony ma podłoże biologiczne. Kobieta podświadomie dąży do zajścia w ciążę i powicia potomka. Z tego powodu bardziej zależy jej na bezpieczeństwie, nie tylko swoim, ale i potomstwa. Idealny partner to taki, który potrafi o nie zadbać oraz będzie wystarczająco "zaradny życiowo". Opiekuńczość, inteligencja czy zaradność są tu zdecydowanie ważniejsze.

Naga prawda?

Jak wiadomo diabeł tkwi w szczególe, i to właśnie te "drobiazgi" doprowadzają - obie strony - do szału. Jak podaje raport "The Independent" panie (ponad 50 proc.) najbardziej irytuje zostawianie ciągle podniesionej klapy od sedesu. Dalej na liście znalazły się notoryczne zostawianie mokrego ręcznika na łóżku, rozrzucanie brudnych ubrań, czy dopiero co obciętych paznokci. Panom oberwało się także za wymigiwanie się od domowych obowiązków czy picie napojów prosto z butelki.

A jak w tym zestawieniu wypadły kobiety? Badaczka z Uniwersytetu z Denver, psychoterapeutka specjalizująca się w psychologii klinicznej, Shawn T. Smith zapytała panów o najbardziej denerwujące zachowania kobiet. Po przepytaniu blisko dwóch tysięcy mężczyzn przygotowała zestawienie najbardziej wkurzających damskich nawyków. Miejsce na podium znalazły bardzo zmienne humory, wypytywanie o to, z kim był, gdzie i co robił, czy nieustanne analizowanie tego samego problemu. Paniom oberwało się za obsesję na punkcie porządku, zupełny brak wyrozumiałości np. dla spotkań z kumplami na piwko czy wytykanie błędów i poprawianie zarówno w domowym zaciszu, jak w gronie znajomych czy rodziny.

On/Ona tak mnie denerwuje!

Niemiecka terapeutka Eva-Maria Zurhorst w jednej ze swoich książek tezę, że najbardziej denerwują nas te cechy partnera, których odbicie znajdujemy także u siebie. Zazwyczaj są to te, które z jakiegoś powodu wyparliśmy (np. bardzo często mają związek z jakimś wydarzeniem z dzieciństwa) i za wszelką cenę nie chcemy by ujrzały światło dzienne. Niestety, w osobie ukochanego/ukochanej wracają ze zdwojoną siłą. Co gorsza, taka kumulacja czasem okazuje się nie do przejścia. I tak bardzo często zaczyna się krzyk i wyciąganie kolejnych żali i niezałatwionych spraw. Jak podkreślą psycholodzy krzyczymy, bo wściekamy się, że druga strona ma inne zdanie niż my. Aby nie puścić z dymem związku warto dać sobie na wstrzymanie. Ponowne spotkanie się po kilku lub kilkunastu minutach to już nie kłótnia, a normalna rozmowa. Nie musi ona jednak od razu przynieść rozwiązania problemu. Najważniejsze, że jest.

Mimo że wszystkie przywary i wady mogą mocno uprzykrzyć życie i niekiedy stają przeszkodą nie do przejścia. To bardzo często, bez ich istnienia, nie można wyobrazić sobie ukochanej osoby.

Czytaj także:

Co pozycja, w której śpicie, mówi o waszym związku?

Co trzeci Polak szuka kochanka w internecie

6 różnić między zdrową i toksyczną miłością? Jak wypada twój związek?

To nie miłość! To genetyka!

Rozwód? Winny Facebook!

Więcej o: