10 najbardziej i najmniej stresujących zawodów 2015

Z roku na rok zmienia się nasze postrzeganie tego, na jakich stanowiskach jesteśmy najbardziej i najmniej narażeni na stres. Najnowszy ranking przygotowany przez stronę CareerCast wyjawia topowe dziesiątki w tym zakresie wśród profesji. Czy twój zawód znalazł się na liście? A jeśli tak, to na której?

 

Wygląda na to, że stresy dnia codziennego straciły na znaczeniu w porównaniu do stresu powodowanego przez bezpośrednie zagrożenia życia w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli wykonujesz profesję, która nie naraża cię na bezpośrednie niebezpieczeństwo, szansa, że w tym roku zobaczysz swój fach na liście najbardziej stresujących zawodów nie jest duża.
W analizach przeprowadzonych przez CareerCast przy tworzeniu rankingów uwzględniono 11 czynników. Wśród nich znalazły się m.in. warunki środowiskowe, ryzyko zawodowe, praca pod presją czasu czy na oczach opinii publicznej. Eksperci uwzględnili również średnie płace w zawodzie oraz możliwość rozwoju zawodowego.


Strażacy i wojskowi - zawody wysokiego ryzyka... i stresu


Najbardziej stresujące zawody cechowały się istnieniem zagrożenia życia albo zdrowia. Najbardziej stresującym zawodem okazał się strażak. "Strażacy stawiają czoła niebezpiecznym sytuacjom i muszą zmagać się ze zmiennymi i nieprzewidywalnymi warunkami. Pomagają tak w nagłych wypadkach, jak i przy katastrofach naturalnych" - podkreśla się w raporcie przygotowanym przez CareerCast.

Strażak (zdjęcie poglądowe)Strażak (zdjęcie poglądowe) Shutterstock


Drugie miejsce przypadło wojskowym, trzecie: generałom. Czwarte miejsce zajęli piloci, piąte - policjanci.
Poniżej cała lista:

 1. Strażak
 2. Wojskowy
 3. Generał
 4. Pilot
 5. Policjant
 6. Aktor
 7. Dziennikarz radiowy/telewizyjny
 8. Event Manager 
 9. Fotoreporter 
 10. Reporter prasowy

- Osoby zajmujące się organizacją imprez, aktorzy czy dziennikarze nie muszą regularnie obawiać się o swoje życie, ale praca pod presją czasu, liczne deadline'y powodują, że zawody te również są stresujące. Ponadto, w przypadku reporterów możliwość rozwoju zawodowego była najniższa z zanotowanych wśród profesji - tłumaczy CareerCast.


10 najmniej stresujących zawodów


Oczywistym jest, że każda praca dostarcza jakiegoś stresu. Jeśli jednak twój zawód polega na pracy jeden na jednego z klientem i pomaganiu mu w jakiś sposób, prawdopodobieństwo, że satysfakcjonuje cię zamiast stresować znacznie wzrasta. Zwłaszcza, jeśli masz wpływ na planowanie i organizowanie swoich działań - podkreślają eksperci z CareerCast. Wtedy bardzo możliwe, że praca powoduje w tobie raczej dobry, zdrowy i mobilizujący stres niż ten, który działa destrukcyjnie. Między innymi z tych względów za najmniej stresujący zawód został uznany fryzjer. Ekperci dodają, że ci, którzy opanują ten fach, mogą pokusić się nawet o pracę na swoją rękę.

stres fryzjerstres fryzjer Shutterstock


Poniżej alternatywna lista najmniej stresujących zawodów:

 1. Fryzjer
 2. Audiolog - specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu
 3. Profesor uniwersytecki
 4. Technik medyczny
 5. Jubiler
 6. Technik laboratoryjny
 7. Krawiec/ Krawcowa
 8. Dietetyk
 9. Bibliotekarz
 10. Operator wózka widłowego.

Nie zgadzasz się z wynikami tegorocznego rankingu? Uważasz, że twój zawód niesłusznie nie znalazł się w żadnym z nich? Poniżej przedstawiamy nasze, odmienne od przygotowanych przez CareerCast, rankingi. Na nich wśród pozycji znacznie więcej „zwykłych” zawodów, które choć nie stanowią zagrożenia, narażają na chroniczny stres. Wśród najmniej stresujących natomiast znacznie mniej tych "zwykłych" i znacznie więcej takich, o których marzysz, gdy masz już dość swojej pracy. Zobacz tutaj:

Więcej o: