10 najszczęśliwszych momentów w życiu: co nas uszczęśliwia, a czego żałujemy?

Jakie wydarzenia jako starsze już osoby oceniamy jako te, które dały nam najwięcej szczęścia w życiu? Czego żałujemy, że nie zrobiliśmy, kiedy jeszcze mogliśmy? Wyniki tych badań skłaniają do refleksji. Co możesz zrobić już dziś, żeby kiedyś móc z czystym sumieniem powiedzieć "wziąłem z życia tyle, ile się dało"?

Starasz się co dzień łapać tyle szczęścia, ile potrafisz, ale czujesz, że wciąż ci coś umyka? Badacze spytali osoby około 70. roku życia i starsze, jakie wydarzenia, patrząc wstecz, sprawiły im najwięcej radości. Mężczyźni twierdzili, że najszczęśliwsi byli w wieku średnio 40 lat, kobiety zaś o dwa lata wcześniej, w wieku 38 lat.

Eksperci ustalili też, że panie przy ocenie szczęśliwych chwil w życiu brały pod uwagę nie tylko takie czynniki jak stan zdrowia, sprawność fizyczną czy posiadanie grupy przyjaciół, ale też poczucie pewności siebie związane z wyglądem i atrakcyjnością fizyczną - wykazało badanie przeprowadzone przez Beagle Street.

Zobacz wideo

Top 10 najszczęśliwszych momentów w życiu

Najszczęśliwsze wydarzenia w życiu według badania to:

10. Pierwszy pocałunek z kochaną osobą (4,4%)

9. Spotkanie osoby ze swoich marzeń (4,5%)

8. Usłyszenie pierwszego słowa dziecka (5,4%)

7. Zobaczenie pierwszych kroków swojego dziecka (5,5%)

6. Przeprowadzka do nowego domu (6,7%)

5. Dzień przejścia na emeryturę (7,4%)

4. Narodziny kolejnego dziecka (8,5%)

3. Narodziny wnuków (10%)

2. Dzień ślubu (11,5%)

1. Narodziny pierwszego dziecka (12,3%).

Chwile ulotne - bądź uważny na życie

Jak łatwo zauważyć, wydarzenia, które znalazły się na liście, to w większości krótkie momenty. Czekamy na nie jak na ukazanie się kwiatostanu wieloletniej rośliny, która zakwita tylko raz. Niezależnie od tego, wyczekiwana chwila zostawia w nas wspomnienie na całe życie. Co za tym stoi? To znaczenie, które przypisujemy sytuacji, sprawia, że zapisuje się ona na stałe w naszej pamięci. To, że odczuwamy coś jako wyjątkowe, niepowtarzalne. Że gdy to się zadziewa, jesteśmy w 100 proc. uważni, chłoniemy całym sobą, wraz ze słowami, które padają, emocjami. Jesteśmy "tu i teraz". Takie doświadczenie zostawia ślad, a nawet być może tęsknotę za byciem uważnym.

Wiadomo, pierwsze razy zdarzają się tylko raz: pierwsze dziecko, pocałunek, własne mieszkanie itd. Jednak, gdyby zechcieć spojrzeć na życie w inny sposób, wszystko zawsze zdarza nam się pierwszy raz. Ten dzień jest pierwszym takim dniem. Gubi nas przekonanie, że to, co się dzieje jest zwykłe, powtarzalne, a nawet nudne. Gdy nie podejrzewamy, że znajdziemy wyjątkowość w codzienności, prawdopodobnie jej nie znajdziemy. Słowem: poddamy się czemuś, co w psychologii nazywane jest samospełniającą się przepowiednią. Wypatrywanie niezwykłości w zwykłych rzeczach: uśmiechu kogoś na ulicy, gorącej parującej kawie o poranku, odmienia jakość doświadczania. Najprawdopodobniej sam masz w pamięci takie zwykłe niezwykłe sytuacje.

Czego żałujemy?

Życie, jak wiadomo, to nie pasmo samych sukcesów. Czasem okazuje się, że po latach czegoś żałujemy. Jaką radę mieli uczestnicy przytoczonego wyżej badania dla młodszych pokoleń? "Nigdy nie traktuj ludzi, których kochasz jako pewnik" - to jedno z najczęstszych przekazów starszych generacji. Inne zalecenia? "Wierz w siebie". "Nic naprawdę wartościowego nie przychodzi łatwo".

Po zliczeniu wyników, eksperci sporządzili listę 5 rzeczy, których badani po latach najbardziej żałowali. Oto co się na niej kolejno znalazło:

1. Wybór nieodpowiedniej ścieżki kariery

2. Zaniedbywanie edukacji

3. Rezygnowanie z podróżowania

4. Rozwód

5. Zbyt wczesny ślub.

Badania pokazują: bliskie relacje z ludźmi przewyższają zyski płynące z pozyskanych dóbr materialnych. Pierwsza dziesiątka najszczęśliwszych wydarzeń z życia wypełniona jest, można nawet powiedzieć zdominowana, przez rodzinę i bliskie osoby oraz związane z rodziną wydarzenia. A Wy? Jakie wydarzenia w swoim życiu uważacie za te najszczęśliwsze?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: