Zbiór trzeźwych rad, czyli co przed, co w trakcie, a co po

Co zatem zrobić, by uniknąć syndromu dnia następnego? Nie pić? W sylwestra? Nie, to żadne rozwiązanie. Najlepiej zastosować się do "zbioru trzeźwych rad", który przygotowaliśmy, korzystając z bogatego bagażu własnych doświadczeń i wybranych publikacji naukowych. Co zatem zrobić, by uniknąć syndromu dnia następnego? Nie pić? W sylwestra? Nie, to żadne rozwiązanie. Najlepiej zastosować się do "zbioru trzeźwych rad", który przygotowaliśmy, korzystając z bogatego bagażu własnych doświadczeń i wybranych publikacji naukowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Przed

Na bal najlepiej stawić się wyspanym i wypoczętym.

Jeśli ktoś pali , tego dnia powinien sięgać do paczki dwukrotnie rzadziej. Jeśli nie pali - sylwester jest najgorszą okazją, by zaczynać. Skutki zatrucia alkoholem i dymem papierosowym potęgują się.

Godzinę przed wyjściem należy najeść się porządnie (najlepiej tłusto) i popić obficie (ale nie alkoholem). Dzięki temu proces przyswajania etanolu zacznie się później i będzie rozciągnięty w czasie.

Zaplanuj, co i ile będziesz dziś pił. Pierwsze uchroni cię przed ciężkim kacem, drugie przed spiciem się na umór.

Zobacz wideo

W trakcie

Kolejne drinki wychylaj nie częściej niż co 20 minut. Tyle bowiem potrzebuje organizm na wchłonięcie alkoholu.

Nie przytrzymuj alkoholu w ustach. Delektowanie się daje podobny efekt jak picie przez słomkę. Alkohol przyjmowany w ten sposób szybciej uderza do głowy.

Nie mieszaj alkoholi! Mając do wyboru - postaw na gin lub wódkę. Unikaj ciężkich, gatunkowych trunków. Nigdy nie przepijaj piwem ani szampanem. Zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie etanolu.

Po

Dwie szklanki wody przed pójściem do łóżka (by uniknąć odwodnienia),

Rano: - kogel-mogel lub jajecznica (niekoniecznie z sowich jaj); puszka bogatego w jony napoju izotonicznego (np. Izostar lub Dynamic); szklanka obfitującego w potas soku pomidorowego (chyba że ktoś woli banany); herbata z cytryną (kwas askorbinowy unieszkodliwia wolne rodniki) i co najmniej dwiema łyżeczkami miodu (zawarta w nim fruktoza przyspiesza rozkład szkodliwego aldehydu octowego.

Uważać z paracetamolem, który nasila uszkadzające działanie alkoholu na wątrobę ,

Nie nadużywać środków przeciwbólowych aspirynopochodnych (jak Alka-Prim, Alka-Seltzer, które zmniejszając ból głowy nadwerężają i tak już podrażnioną przez alkohol śluzówkę żołądka).

A gdyby pomimo to sępy nadal krążyły nad naszym łóżkiem, przemóżmy się i wychylmy jednego głębszego.

Czytaj także:

Alkohol poprawia samoocenę?

Alkohol - fakty i mity

Alkohol metylowy - jak nie dać się otruć?

Wątroba genialna sprzątaczka

Zatrucia pokarmowe

Więcej o: