Jakie są objawy i skutki zażywania narkotyku ekstazy?

Zażywanie ekstazy stało się swego rodzaju epidemią narkotykową, szczególnie w środowisku młodzieżowym, eksperymentującym z narkotykami.

Jakie są objawy i skutki zażywania narkotyku ekstazy?

Zażywanie ekstazy stało się swego rodzaju epidemią narkotykową, szczególnie w środowisku młodzieżowym, eksperymentującym z narkotykami.

Ekstazy jest narkotykiem syntetycznym, chemicznie zbliżonym do amfetaminy. Łączy w sobie właściwości amfetaminy i meskaliny, czyli jest środkiem stymulującym i halucynogennym. Na rynku narkotykowym dostępnych jest ponad 150 rodzajów ekstazy z różnymi domieszkami. Mają one wygląd kolorowych tabletek z nadrukowanymi przeróżnymi nazwami. Określa się je jako "narkotyk autorski", ponieważ każdy producent decyduje, co dodać do tabletki, a razem z LSD zalicza się do tzw. narkotyków tanecznych (rave/techno/dance).

Ekstazy powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie czynności serca i oddechu. Objawy działania pojawiają się po 30 minutach od przyjęcia narkotyku i trwają ok. 8 godzin. Młodzi ludzie "muszą" tańczyć bardzo długo, wiele godzin. Większość osób nazajutrz po zażyciu ekstazy ma kaca, który objawia się zmęczeniem, bólami mięśni, sennością i zmiennością emocjonalną. Dolegliwości te utrzymują się 24-48 godzin. U osób dłużej przyjmujących ekstazy występują zaburzenia ruchów i koncentracji, co sprzyja wypadkom. Odczuwają one niepokój, lęki, bóle głowy, mają depresje i halucynacje prześladowcze. Innymi niebezpieczeństwami zażywania ekstazy są: odwodnienie organizmu, osłabienie mięśni z powodu obniżenia poziomu potasu i magnezu, wzrost temperatury ciała, omdlenia, a w skrajnych przypadkach niewydolność nerek, niedokrwienie mózgu, spadek ciśnienia krwi i zapaść. Zanotowano także zjawisko niespodziewanego nawrotu działania narkotyku już po zaprzestaniu jego przyjmowania (tzw. flashback).

Jeżeli rodzice podejrzewają, że ich dziecko zażywa ten narkotyk, powinni zwrócić uwagę na obecność tabletek z różnego rodzaju napisami.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Więcej o: