Od wielu lat jednak jej zastosowanie w lecznictwie radykalnie ograniczono. W Polsce została wykreślona z lekospisu.
Ponieważ amfetamina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, często nazywa się ją speedem lub przyspieszaczem. Modna jest wśród młodzieży szkolnej i studenckiej, zwłaszcza przed egzaminami, gdyż sprawia, że na wiele godzin zanika potrzeba snu. Ale wiedza zdobyta w ten sposób bardzo szybko idzie w zapomnienie, czasem właśnie w trakcie egzaminu.
Zażywanie amfetaminy daje pozorne poczucie większej energii i siły. Często towarzyszy temu agresja, wzmożona aktywność, brak apetytu, bezsenność, rozszerzone źrenice, przyspieszona czynność serca, zwiększone wydalanie moczu. U osób narkotyzujących się rozwijają się depresje psychiczne z myślami samobójczymi, występują u nich urojenia i halucynacje, drgawki, zapaści, śpiączki, w skrajnych przypadkach prowadzi to do śmierci.
Jeżeli rodzice podejrzewają, że ich dziecko zażywa ten narkotyk, powinni zwrócić uwagę na tabletki, kapsułki, małe opakowania plastikowe zawierające biały proszek lub kryształy, igły, strzykawki (uzależnieni od amfetaminy bardzo często stosują dożylnie jej roztwór).
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.