Poliamoria - co to jest? Na czym polega wielomiłość? To warto o niej wiedzieć

Poliamoria to termin łączący w sobie grekę z łaciną, w którym greckie "poly" oznaczać ma "wiele", a łacińskie "amor" - "miłość". Poliamoria zakłada stworzenie romantycznych relacji z kilkoma osobami, w których podstawą będzie przede wszystkim miłość i więź.

Poliamoria: co to jest?

Poliamoria: co to za typ relacji i dla kogo? Poliamoria może zostać scharakteryzowana jako praktyka, bądź tylko chęć posiadania wielu romantycznych związków w tym samym czasie. Co ważne, wszyscy uczestnicy związków poliamorycznych powinni być świadomi, że są w tego typu relacji i w pełni zgadzać się na jej zasady. Poliamoria akceptuje chęć posiadania wielu partnerów romantycznych, a osoby zaangażowane w takiej relacji są wyrozumiałe na miłość swoich ukochanych do innych ludzi. Głównym założeniem poliamorii ma być więcej miłości.

Omniseksualizm: co to znaczy i czym się różni od innych orientacji? [definicja, cechy]Omniseksualizm: co to znaczy i czym się różni od innych orientacji?

Poliamoria: czy można traktować ją jako zaburzenie?

Według norm obowiązujących w społeczeństwach, gdzie prym wiodą związki monogamiczne poliamoria to zaburzenie. Wiele osób nie wyobraża sobie bowiem relacji, w której nasza ukochana osoba może obdarzać równie silnym uczuciem nas i kilka innych osób. Jest to uważane za zdradę. Tymczasem poliamoryści przekonują, że odpowiednie zasady, które określa poliamoria nie kwalifikują posiadania wielu partnerów do pojęcia zdrady, ponadto uważają, że związki monogamiczne są czymś sprzecznym z prawami natury.

Zobacz wideo Viagra w żelkach, w sprayu - uważaj, łatwo przedawkować!

Poliamoria w małżeństwie. Czy ma to sens?

Tworzenie relacji poliamorycznych może odbywać się na zasadach wewnętrznie utworzonych przez osoby zaangażowane, a małżeństwo pomiędzy dwoma osobami zawierane jest często jedynie ze względów formalnych. Poliamoria różni się od poligamii, dlatego wystrzega się małżeństw mnogich, ale istnieje możliwość stworzenia związków poliamorycznych przez osoby, które są już w związkach małżeńskich.

Osoby poliamoryczne podkreślają różnice pomiędzy dostarczaniem do swoich małżeństw atrakcji seksualnych a poliamorią. W związkach poliamorycznych ma chodzić głównie o szacunek, równość i uczucie, które łączy osoby zaangażowane. Dlatego taka ważna w poliamorii jest świadomość wszystkich uczestników na co się decydują. Osoby ze związków monogamicznych mogą uważać poliamorię za zdradę - tu wszyscy uczestnicy muszą być świadomi relacji, w jakiej się znajdują, w przeciwnym razie dopuszczą się rzeczywistej zdrady, uwarunkowanej złamaniem ustalonych zasad. Biorąc to wszystko pod uwagę można stwierdzić, że poliamoria w małżeństwie jest możliwa, a wszystko zależy od porozumienia między małżonkami.

Poliamoria. Jak traktuje to psychologia?

W zależności od spojrzenia na poliamorię, chęć posiadania wielu partnerów romantycznych może być postrzegana zarówno jako coś przyjemnego, jak i przytłaczającego. Psycholodzy, którzy konsultują zarówno osoby ze związków monogamicznych, jak i tych niemonogamicznych widzą to najlepiej na konkretnych przykładach. Dla nauki nie ma szczegółowych wytycznych dotyczących miłości, liczby osób, które możemy kochać ani tego, na jakich warunkach ma to przebiegać. Jeśli jednak sytuacja uczuciowa źle się odbija na stanie psychicznym, zalecana jest konsultacja z psychologiem.

Poliamoria a poligamia. Jaka jest różnica?

Poliamoria a poligamia to dwa różne pojęcia oparte na zupełnie innych założeniach. Poligamia jest częścią kultury patriarchalnej, w której główną rolę odgrywa mężczyzna. Status kobiet i mężczyzn nie jest taki sam, bo to mężczyźni mają wiele partnerek i dzięki temu wzrasta ich status społeczny. Pojęcie poliamorii z kolei opiera się na równości płci, szacunku i prawdziwej więzi pomiędzy osobami tworzącymi związek.

Czy są jakieś wskazówki, które pomagają odróżnić prawdziwą miłość od tej, która może zranić lub niepostrzeżenie rani latami? Czasem wystarczy chcieć je zobaczyć6 różnic między zdrową i toksyczną miłością. Jak wypada twój związek?

Poliamoria w Polsce. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?

Związki poliamoryczne nie są uregulowane prawnie w naszym kraju. Według prawa cywilnego obowiązującego w Polsce udokumentować związek nazywany małżeństwem może jedynie dwójka pełnoletnich obywateli. Dodatkowo może być to związek wyłącznie pary heteroseksualnej, a posiadanie większej ilości żon lub mężów jest nielegalne. Informacje na ten temat zawarte są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pomijając prawne aspekty, poliamoria w Polsce nie jest jak narazie popularna i szerzej akceptowalna.

Zobacz też: Demiseksualizm - gdy najważniejsza jest przyjaźń [definicja, najważniejsze cechy]

Więcej o: