Psychopata: definicja tego pojęcia nie jest jasna, ponieważ w polskim języku medycznym nie ma określenia "psychopatia" jako jednostki chorobowej. Jest to raczej stan zaburzenia osobowości, określany jako osobowość dysocjacyjna. Statystyki medyczne wykazują, że takie skłonności może wykazywać 2% społeczeństwa. To świadczy o tym, że prawdopodobieństwo natknięcia się na psychopatę jest stosunkowo duże.
Termin psychopata wywodzi się z j. greckiego. Pierwszy człon wyrazu, czyli "psyche" oznacza duszę, drugi to "pathos" – cierpienie. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że psychopata to człowiek o zaburzonej duszy. Najprościej mówiąc, psychopata ma odmienne postrzeganie świata i odczuwanie emocji oraz inny sposób myślenia niż przeciętny człowiek, który nie cierpi na żadne zaburzenia osobowości.
Podstawowe cechy psychopaty to opanowana do perfekcji sztuka manipulacji umysłami ludzkimi. Dzięki opracowanemu planowi działania psychopaci, oczarowują swoje ofiary, przedstawiają się im jako osoby, bez których nie można się obejść. Po skończonej grze, porzucają je bez wyrzutów sumienia.
Psychopata to osoba o wyraźnych dysfunkcjach poznawczo-emocjonalnych, co również przypisywane bywa socjopacie. Jednak psychopata rzadko kiedy jest jednostką aspołeczną, a wręcz przeciwnie. Stara się być duszą towarzystwa, bywa czarujący, uprzejmy, pomocny i na pozór empatyczny. Wiele osób, gdy poznaj się z psychopatą, nie ma pojęcia o jego zaburzeniach, gdyż na ogół taka osoba nie ujawnia swoich mankamentów. Przez takie działanie, większość ludzi w ogóle nie domyśla się, że ma do czynienia z osobą o "dwóch twarzach".
Najbardziej charakterystyczne cechy osobowości psychopatycznej to:
Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, ponieważ psychopata nie boi się niczego. Może odczuwać pewien niepokój, gdy jego misterny plan działania nie jest idealny i w kilku momentach zawodzi. Psychopata nie zawraca sobie jednak głowy martwieniem się o przyziemne sprawy, ponieważ w drobnych szczegółach rozplanowuje swoją grę.
Socjopata i psychopata – te dwie osobowości często są mylone. Są to jednak dwa różne terminy medyczne. Socjopata, podobnie jak psychopata, jest człowiekiem o zaburzonej osobowości. Psychopata to człowiek o słabo rozwiniętych reakcjach emocjonalnych, chłodnym spojrzeniu, natomiast posiadający duże umiejętności w manipulowaniu umysłami otaczających go osób.
Socjopata jest wybuchowy, często zmienia zdanie i łatwiej traci kontrolę nad swoimi zamierzonymi działaniami. Jest raczej odludkiem, najczęściej jest bezrobotny lub ma kiepsko płatną pracę, nie dogaduje się z ludźmi. Podobnie jak psychopata nie umie odnaleźć się w społeczeństwie i przynależeć do określonej grupy.
Psychopata to najczęściej przestępca, ale nie zawsze trafia do więzienia. Według statystyk, właśnie wśród psychopatów znajdziemy seryjnych morderców, gangsterów, terrorystów czy przywódców sekt. Co ciekawe, w tej grupie spotkamy jednak także wybitnych biznesmenów, polityków, adwokatów czy nawet celebrytów. Z tych powodów warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy ochronić się przed psychopatami i jak z nimi postępować, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.
Czego nie lubi psychopata? Jakich zachowań unikać w kontaktach z taką osobą? Pamiętaj, aby:
Zobacz też: Egoista - kto to jest? Jaką jest osobą w związku?