Czym jest metoda NLP? Czy NLP jest niebezpieczne?

Technika NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne, jest wykorzystywane między innymi w samomotywacji, negocjacjach czy uwodzeniu. Jak metoda NLP jest opracowana naukowo? Sprawdź!

Termin NLP po raz pierwszy pojawił się w książce "The Structure of Magic" wydanej  w 1975 roku. Od tamtego czasu metoda NLP zyskiwała na popularności. Do dziś prowadzone są kursy z zakresu technik NLP. 

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi

Przeczytaj więcej podobnych informacji z zakresu psychologii na stronie głównej Gazeta.pl.

Czym jest technika NLP?

Programowanie neurolingwistyczne w skrócie nazywane NLP to zbiór technik komunikacji, które mają za zadanie wpływać na zachowania oraz przekonania innych osób. Twórcami techniki są lingwista Richard Bandler i psycholog John Grinder, którzy przeanalizowali prace trzech psychoterapeutów: Miltona Ericksona - "Terapia ericksonowska", Fritza Perlsa - "Terapia Gestal" i Virginii Satir "Terapia komunikacyjna". Bandler i Grinder próbowali odkryć, na czym polega skuteczność ich terapii. Stwierdzili, że stoją za tym konkretne słowa, frazy oraz dane zmysłowe

Przez lata metoda NLP stała się obiektem badań, które kwestionują jej skuteczność. Obecnie często krytykuje ją środowisko naukowców. Programowanie neurolingwistyczne najczęściej jest prowadzone na kursach, które mają nauczyć m.in. umiejętności autoprezentacji, uwodzenia, negocjacji, prowadzenia kampanii wyborczej czy samomotywacji. 

Metody NLP. Przykłady technik NLP 

W programowaniu neurolingwistycznym wyróżniono kilka metod. Jedną z nich jest modelowanie, opisywane jako proces poznawania zachowań, myśli oraz wartości danej osoby, które umożliwiają jej wykonanie jakiegoś zadania lub zdobycia przez nią danych umiejętności. Kiedy zgłębimy, jak dana osoba realizuje swoje cele, możemy jej metody wdrożyć w nasze życie, aby osiągnąć to co nasz autorytet. Dotyczy to m.in. zdobywania pewności siebie, uwodzenia, kreatywności, motywacji czy prowadzenia negocjacji.

Przykład modelowania: 

Obserwujemy naszego kolegę z pracy, który potrafi przedstawić swoje myśli lub projekty, w taki sposób, że zyskuje aprobatę innych. Później uczymy się i wdrażamy jego sposób komunikacji. 

Kotwiczenie nazywane również warunkowaniem to świadome wywoływanie danych emocji. Możemy je wywołać poprzez obraz, dotyk, dźwięki, zapach, czy smak. W zetknięciu z danym bodźcem mamy odczuć uwarunkowaną wcześniej emocję.

Przykład kotwiczenia: Zapach ulubionych perfum - daje poczucie szczęścia. Smak miętowych cukierków z dzieciństwa - spokój. Trzymanie w ręku długopisu - skupienie. 

Inne metody NLP: 

  • przeramowanie,
  • swish pattern,
  • metafory,
  • linia czasu,
  • podwójna dysocjacja.

Metody NLP nie tylko mają wpływ na nasze zachowanie. Możemy za pomocą tych technik wpływać na drugą osobę. Mają nam w tym pomóc m.in. słowa klucze, to one mają nam pomóc nakłonić drugą osobę do podjęcia danych działań zgodnie z naszą wolą. 

Takim słowem może być "ale". "Nie wyniosłem śmieci, ale wyprowadziłem psa". "Nie sprzątałem, ale ugotowałem obiad". "Nie napisałem wypracowania, ale zdałem egzamin". Użycie sława "ale" ma wpłynąć na usprawiedliwienie naszego zachowania i kładzie nacisk na drugą część zdania, przedstawiającą nas w pozytywnym świetle. 

Innym słowem kluczem może być "wyobraź sobie". "Wyobraź sobie, jak pięknie wyglądałby ten dywan w naszym salonie". "Wyobraź sobie, jakie możliwości dałaby nam przeprowadzka". Użycie "wyobraź sobie" ma wywołać w naszym rozmówcy postawienie się w danej sytuacji, co ma go nakłonić go do podjęcia decyzji zgodnie z naszym planem. 

Niebezpieczeństwa związane z metodami NLP 

Wiele osób zastanawia się, czy któraś z wymienionych metod NLP jest niebezpieczna. NLP zarzuca się między innymi manipulowanie, które może spowodować, że manipulowana osoba zostanie pokrzywdzona i "nakłoniona" do rzeczy czy zachowań niezgodnych z jej światopoglądem. Po drugie NLP nie jest metodą, której skuteczność potwierdza nauka. Dodatkowo NLP może być szkodliwe dla osób, które borykają się z problemami psychicznymi i zamiast udać się do specjalisty, próbują sobie pomóc wykorzystując techniki NLP.

Zobacz też: Nie daj się manipulatorom! Kłamstwa, krytyka i sarkazm to nie wszystkie ich triki. Poznaj techniki manipulacji i bądź sprytniejszy

Więcej o: