Ekshibicjonista - kim jest? Co to jest ekshibicjonizm?

Sprawdź, co to jest ekshibicjonizm i kogo nazywamy ekshibicjonistą. Jakie konsekwencje prawne czekają osoby, które dokonają aktu ekshibicjonizmu? Wyjaśniamy jakie mogą być przyczyny zachowania ekshibicjonistów oraz jakie konsekwencje im grożą.

Ekshibicjonizm to parafilia seksualna, która jest zaburzeniem psychicznym na tle seksualnym. Osoba, która cierpi na takie zaburzenie jest owładnięta myślami na temat nietypowych zachowań oraz praktyk seksualnych. Ekshibicjoniści, będąc pod wpływem bardzo silnych myśli i pragnień, zachowują się w sposób budzący kontrowersje, ale też strach wśród otaczających ich ludzi. 

Zobacz wideo Jak się dzisiaj kochamy? Rozmowa Agi Kozak z Anną Marią Szutowicz z Y&Lovers

Przeczytaj więcej podobnych informacji z zakresu psychologii na stronie głównej Gazeta.pl.

Ekshibicjonizm. Co to?

Ekshibicjonista może osiągnąć satysfakcję seksualną tylko lub najchętniej przez obnażanie się albo aktywność seksualną przed obcą osobą - najczęściej płci przeciwnej, jednak nie zawsze. Im bardziej osoba, która została zaskoczona widokiem ekshibicjonisty, wyraża swój lęk lub zdziwienie, tym większą satysfakcję osiąga obnażająca się osoba. Ekshibicjonizm dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. 

Kiedy mamy do czynienia z ekshibicjonizmem?

O ekshibicjonizmie mówimy, kiedy osoba fantazjuje o obnażaniu się publicznie lub oddawaniu się czynności seksualnej w miejscu publicznym przez co najmniej pół roku albo dokonuje takich aktów. Ekshibicjonista czuje również wewnętrzny przymus do pokazywania nieznanym osobom swojego przyrodzenia. Dodatkowo ta parafilia seksualna powoduje, że ekshibicjonista zaczyna odczuwać spadek satysfakcji w przebywaniu w środowisku zawodowym i prywatnym. Zdarza się, że uniemożliwia jej to normalne funkcjonowanie, co wpływa na spadek jakości życia takiej osoby.

Jakie są przyczyny ekshibicjonizmu? 

Naukowcy wysnuli kilka teorii mówiących o przyczynach ekshibicjonizmu. Podkreśla się jednak, że żadne z wymienionych poniżej twierdzeń nie jest poparta wystarczającymi dowodami. Spośród najczęściej wskazywanych teorii tłumaczących zachowania ekshibicjonistów wymienia się:

  • Teorie biologiczne - odnoszą się do roli testosteronu, który wywołuje popęd seksualny u obydwu płci i wpływa na zwiększenie rozwoju dewiacyjnych zachowań seksualnych. W związku z tą myślą cierpiący na ekshibicjonizm są leczeni farmakologicznie środkami obniżającymi poziom tego hormonu w organizmie.  
  • Teorie behawioralne - tłumaczące, że zaburzenie wynika z trudnych doświadczeń w wieku dziecięcym (m.in. przemoc).  
  • Teorie psychoanalityczne - mówiące o tym, że ekshibicjoniści twierdzą, że matka odrzuca ich poprzez płeć, różną od jej. To skłania ich do obnażania się przed kobietami, żeby te zaakceptowały ich płeć przez przymus patrzenia. 
  • ADHD w dzieciństwie - z badań wynika, że osoby cierpiące na ADHD częściej niż inni pacjenci otrzymują diagnozę więcej niż jednej parafilii seksualnej.  
  • Urazy głowy.

Ekshibicjonizm prawo? Co grozi za publiczne obnażanie? 

Czy ekshibicjonizm jest uznawany za przestępstwo? W Polsce osoba, która obnaża się w miejscach publicznych może być ukarana zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Grozi jej grzywna, a nawet areszt. Warto jednak zauważyć, że jeszcze poważniejsze konsekwencje mogą dotknąć ekshibicjonistów, którzy obnażą się przed osobami małoletnimi. Poza konsekwencjami prawnymi należy mieć na uwadze leczenie ekshibicjonistów. Odpowiednia diagnoza oraz wdrożone leczenie są niezwykle istotne zarówno dla tych osób, jak i dla ich otoczenia. 

Więcej o: