Egoista to osoba, która jest skoncentrowana głównie na sobie i kieruje się własnym dobrem i interesem. Egoistą nazwiemy osobę, która nie zwraca uwagi na potrzeby oraz oczekiwania innych, a na świat patrzy wyłącznie z poprzez pryzmat własnych potrzeb.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat psychologii na stronie głównej Gazeta.pl
Egoista - kto to jest? Zgodnie z powszechnie przyjętą definicją jest to osoba, która w życiu codziennym kieruje się własnym interesem oraz własnymi potrzebami, nie zważając na uczucia i oczekiwania otoczenia. Z kolei egocentryk to osoba postrzegająca świat zewnętrzny poprzez umiejscowienie siebie w jego centrum. Taka osoba nie potrafi tolerować innych poglądów oraz postaw niż własne. Jest naturalną postawą rozwojową dzieci w okresie przedszkolnym, jednak kiedy stan ten utrzymuje się w późniejszym czasie, jest objawem niedojrzałości oraz niedostosowania się do życia w społeczeństwie.
Cechy egocentryka:
Egocentryk może być egoistą, jednak nie musi. Różnica między byciem egoistą a egocentrykiem polega na tym, że egocentryk wszystko postrzega przez pryzmat siebie i swojego zdania na jakiś temat, a u egoisty główną cechą charakteru jest kierowanie się swoim dobrem, nawet kosztem innych. Dla egocentryka liczą się jego własne opinie i przekonania, natomiast zdanie innych osób nie jest istotne. Zgodnie z odczuciami egocentryka otoczenie powinno podporządkować się jego wizji świata, ponieważ jest to jedyna słuszna wizja. Egocentrycy niejako odbierają innym ludziom możliwość posiadania innych spostrzeżeń lub innego zdania na jakiś temat.
Egocentryk i egoista posiadają kilka wspólnych cech, z kolei przeciwieństwem egoizmu jest altruizm, czyli zachowanie polegające na działaniu na korzyść innych. Jest to dobrowolne ponoszenie określonych strat przez jednostkę na rzecz innej osoby lub grupy osób. Altruiści są gotowi nieść bezinteresowną pomoc innym, nawet jeśli będzie to od nich wymagało poświęceń. Jest to postawa obca egoistom, którzy skupieni są na dbaniu o siebie.
Związek z egoistą bywa sporym wyzwaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że egoiści zwykle nie interesują się zdaniem, potrzebami i uczuciami innych ludzi, jest to sytuacja niezwykle trudna dla partnerów egoistów. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w związku egoistą, poniżej znajduje się kilka cech charakteryzujących taką osobę:
Dzielenie życia z partnerem, który zawsze na pierwszym miejscu stawia siebie może być wymagające szczególnie w sytuacjach kryzysowych, których w życiu nie brakuje.
Zobacz też: Altruizm - definicja, przykłady. Kim jest altruista?