Jak zachować się podczas burzy? O tym musisz pamiętać!

Jak zachować się podczas burzy uczy się już dzieci w przedszkolu. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiednia reakcja i zachowanie podczas burzy może nawet uchronic nasze życie. To zjawisko meteorologiczne jest szczególnie niebezpieczne dla ludzi, którzy przebywają pod drzewem lub w pobliżu zbiorników wodnych. Co robić podczas burzy, kiedy zakoczy nas w terenie? Jak zachować się podczas burzy w samochodzie? Sprawdzamy.

Jak zachować się podczas burzy wiedzą nawet małe dzieci. Jednak w sytuacji stresowej wiele osób traci głowę i zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących podczas trwania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Zmiany klimatyczne spowodowały nie tylko to, że nasze zimy są cieplejsze, ale przede wszystkim to, że nawiedza nas coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych, które dotąd były nam obce. Silne burze, obfite gradobicia czy trąby powietrzne to coraz częściej spotykane sytuacje w różnych zakątkach Polski. Warto wiedzieć jak zachować się podczas burzy w lesie lub na plaży. Sprawdzamy postępować podczas trudnych warunków atmosferycznych w różnych lokalizacjach. 

Zachowanie podczas burzy. O czym pamiętać?

Zachowanie podczas burzy w mieście jest dość proste. Najlepiej schronić się w budynku - może to być sklep, klatka schodowa lub inne pomieszczenie wewnątrz budynku. Pod żadnym pozorem nie wolno:

  • stawać pod drzewami
  • poruszać się z otwartym parasolem
  • jeździć rowerem.

Wszystkie powyższe sytuacje narażają nas bowiem na porażenie piorunem. Stanowi to dla nas zagrożenie zdrowia i życia.

Jak zachować się podczas burzy w lesie?

Powszechnie wiadomo, że podczas burzy nie wolno stawać pod wysokimi drzewami, które przyciągają wyładowania atmosferyczne. Co jednak gdy znajdujemy się w lesie? Jak zachować się podczas burzy w lesie? Jeśli jest to możliwe, jak najszybciej opuść las. Jeśli jesteś daleko od jego brzegu, wówczas postaraj się znaleźć miejsce położone jak najniżej, wśród niskich drzew. Nie chowaj się pod nimi! Postaraj się znaleźć miejsce, gdzie swobodnie będziesz mógł uklęknąć i przyjąć pozycję żółwia. Nie rób tego bezpośrednio na ziemi - postaraj się odizolować od podłoża kucając na kurtce lub plecaku. Nie chowaj się pod parasolem - aby uchronić się przed deszczem użyj płaszcza przeciwdeszczowego.

Zobacz wideo Widzieliście te nagrania?

Jak zachować się podczas burzy w samochodzie?

Choć wiadomo powszechnie, że najlepszym schronieniem przed burzą jest budynek mieszkalny wyposażony w piorunochron, to jednak wielu ekspertów twierdzi, że samochód również można uznać za w miarę bezpieczną kryjówkę do przetrwania burzy. Jak zachować się podczas burzy w samochodzie? Przede wszystkim jeśli jesteś w trakcie jazdy to zatrzymaj się tak, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Nie parkuj pod drzewami! Postaraj się znaleźć bezpieczne miejsce (np. na poboczu, pod wiaduktem). Jeśli to możliwe zamknij okna. 

Jak zachować się podczas burzy na plaży?

Nagłe burze pojawiają się często w okresie wakacyjnym, kiedy temperatury powietrza osiągają bardzo wysoki poziom. Nie jest więc niczym dziwnym, że burza może złapać cię np. podczas plażowania. Jak zachować się podczas burzy na plaży? Plaża jest przestrzenią otwartą, zazwyczaj niczym nie osłoniętą. Dlatego jeśli istnieje taka możliwość postaraj się ją jak najszybciej opuścić. Schronienia szukamy w murowanych budynkach - nie w drewnianych czy plastikowych wiatach. Pod żadnym pozorem nie wchodź do wody i nie zbliżaj się do tafli jeziora czy morza. Nie chowaj się pod drzewami. Postaraj się znaleźć zagłębienie w terenie i przyjmij pozycję żółwia kucając na kurtce, suchym ręczniku itp. Mokre podłoże jest doskonałym przewodnikiem prądu, dlatego staraj się znaleźć suchą niszę. Nie gromadź się w większe grupy - rozproszone osoby są mniej narażone na porażenie piorunem. 

Jak zachować się w czasie burzy nad jeziorem?

O tym jak zachować się w czasie burzy nad jeziorem mówi się co roku bardzo wiele. Związane jest to z wciąż beztroskim podejściem turystów, którzy wypływają na jeziora nie sprawdzają wcześniej prognozy pogody. Burza na takim obszarze nie pojawia się znikąd i można obserwować jej pierwsze symptomy. Już wtedy należy zacząć ewakuować się ze zbiornika wodnego. Jeśli zbliża się burza, natychmiast kieruj się do brzegu! Zwiń żagle i połóż maszt jeśli kierujesz łódką. Następnie szukaj schronienia w budynku. 

Co robić podczas burzy w domu?

Jeśli burza zastanie nas podczas pobytu w domu lub pracy, wówczas możesz czuć się względnie bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz podjąć żadnych działań zabezpieczających. Zachowanie podczas burzy w domu również jest bardzo ważne. Co robić podczas burzy? Przede wszystkim pozamykać okna i drzwi by zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. Następnie warto wyłączyć urządzenia elektryczne z gniazdek, a dzieciom wytłumaczyć aby nie zbliżały się do okien i drzwi.