Introwertyk: kto to i czym różni się od ekstrawertyka? [definicja, cechy]

Introwertyk to najogólniej rzecz ujmując osoba, która emocje zachowuje dla siebie, nie uzewnętrznia ich. Jak wpływa to na jej zdrowie psychiczne i fizyczne?

Introwertyk: kto to? Typy osobowości

Introwertyzm to typ osobowości wyróżniony przez psychiatrę i psychologa Carla Gustava Junga. Naukowiec stworzył teorię, według której wszystkich ludzi da się zakwalifikować do jednego z 16 typów osobowości, biorąc pod uwagę kilka ich cech. I tak jedną z nich jest postawa: introwertyczna lub ekstrawertyczna. Co to znaczy i kim jest introwertyk? Jest to osoba, która preferuje przebywanie w samotności lub w wąskim gronie znajomych. Swoje wnętrze traktuje jako źródło spokoju, ale też energii życiowej. Nie pokazuje swoich emocji otoczeniu - kumuluje je w sobie. Mocno koncentruje się na swoich przeżyciach wewnętrznych. Przejmuje się tym co dzieje się w jej bliskim otoczeniu. Ze względu na swoje wycofanie często mylnie odbierana jest przez otoczenie jako osoba wyniosła czy wręcz gburowata. Jednak takie podejście jest niezwykle krzywdzące dla introwertyków, którzy są w większości przychylnie nastawieni do świata i innych ludzi.

Zobacz też: Choleryk - jakie ma cechy i jak z nim żyć?

Introwertyk: cechy charakteru i zachowania

Pamiętajmy, że żaden człowiek nie jest w 100 proc. introwertykiem. Dlatego też nie da mu się przypisać bezbłędnie wszystkich cech, z którymi kojarzony jest właśnie ten typ osobowości. Niemniej jednak, w przypadku introwertyków da się zauważyć, co najmniej kilka charakterystycznych symptomów świadczących o ich ukierunkowaniu na życie w odosobnieniu.

Oto kilka cech, które przypisuje się osobom o postawie introwertycznej:

  • lubią przebywać w samotności, sam na sam ze swoimi myślami i przeżyciami wewnętrznymi
  • potrzebują więcej czasu, aby nawiązać relację z drugą osobą
  • są zdecydowanie lepszymi słuchaczami niż opowiadającymi
  • aby efektywnie pracować, potrzebują ciszy i spokoju
  • nie lubią dyskutować na miałkie tematy
  • skupieni są na wąskiej dziedzinie własnych zainteresowań
  • unikają miejsc z zasady głośnych
  • są bardzo kreatywni i twórczy, potrafią analitycznie podejść do postawionego przed nimi zadania
  • preferują działanie według planu i opracowanej, przemyślanej strategii - nie decydują się na spontaniczne zachowania
  • posiadają wąskie grono zaufanych znajomych i przyjaciół.

Introwertyk: definicja osobowości

Niestety jak wynika z obserwacji introwertycy są bardziej narażeni na różnego typu choroby. Wiązane jest to m.in. z ich skłonnością do tłumienia w sobie emocji, co wpływa na wzrost ciśnienia krwi i problemy z układem sercowo-naczyniowym. Osoby o introwertycznej osobowości częściej zapadają na schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy zawał serca. Cierpią oni też na przemęczenie i silniej odczuwają stres związany z pracą, ale również życiem rodzinnym.

Introwertycy ze względu na swoje wycofanie często mają problemy z komunikacją w związku czy w rodzinie, co również wzmaga ich problemy zdrowotne. Ale żeby nie było tak pesymistycznie według obserwacji naukowców, ich chłodne podejście do życia jest pozytywem podczas rekonwalescencji - zdecydowanie szybciej dochodzą do siebie po przebytej chorobie, prawdopodobnie dzięki temu, że potrafią skupić się na własnych potrzebach. 

Zobacz też: Narcyzm - czym charakteryzuje się narcystyczne zaburzenie osobowości. Jak sobie radzić z narcyzem?

Introwertyk i ekstrawertyk: podstawowe różnice

Ekstrawertyzm jest dokładną przeciwnością introwertyzmu. Ekstrawertycy bez przeszkód komunikują swoje myśli, poglądy i emocje zewnętrznemu światu. Nie trudno poznać po nich co w danej chwili myślą i czują. Chętnie przebywają w towarzystwie innych ludzi, łatwo nawiązują relacje, są energiczni a przez to także lubiani w swoim otoczeniu, choć zdarza się, że potrafią przytłoczyć swoją osobowością towarzyszy. 

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut
Więcej o: