Masz setki znajomych na Facebooku? Większość z nich nie lubi cię w świecie realnym

Większości twoich znajomych z Facebooka nawet nie myśli o tobie z sympatią - brutalnie pokazują badania przeprowadzone przez Oxford University. Ile spośród internetowych znajomości to prawdziwe ważne relacje? Nie spodziewaj się dużej liczby

Tylko 4 spośród twoich znajomych wsparłoby cię, gdybyś znalazł się w kryzysie. Może 14 osób myślałoby o tobie wtedy z sympatią – ustalili badacze. To tylko część z ich odkryć. Czego się dowiedzieli?

Liczba znajomych na Facebooku i w realnym świecie – czy to ma związek?

Robin Dunbar, profesor psychologii ewolucyjnej z Oxford University, postanowił sprawdzić, czy jest związek między liczbą znajomych na Facebooku a ich ilością w realnym świecie. Czy osoby, które na portalach społecznościowych mają setki znajomych, poza siecią także mają na pęczki przyjaciół i odwrotnie: czy osoby z zaledwie garstką znajomych w social media mają mało bliskich relacji w realu?

W badaniu wzięło udział 3 375 uczestników płci męskiej i żeńskiej w wieku pomiędzy 18 a 65 rokiem życia.

Wniosek? Liczba znajomych na Facebooku może wprowadzać w błąd.
Jest bardzo mały związek między liczbą znajomych w mediach społecznościowych a ilością osób darzących nas sympatią czy takich, z którymi możemy porozmawiać – wykazał Dunbar.

14 znajomych okazałoby ci sympatię, gdyby powinęła ci się noga

Przeciętna osoba ma średnio 150 znajomych na Facebooku – obliczono w badaniu. Zazwyczaj tylko 14 spośród nich okazuje ciepłe uczucia, gdy powinie nam się noga – donosi „independent.co.uk”

Gdy pytano ludzi, ile spośród ich znajomych na Facebooku to autentyczne znajomości, które mają odzwierciedlenie w świecie realnym, średnio odpowiali, że 27 proc., czyli niespełna jedna trzecia. Gdy pytano ich, ile osób jest dostępnych, gdy potrzebują wsparcia w kryzysie, liczba spadała do 4.

Te liczby odpowiadają temu, jak kształtują się nasze relacje poza siecią – komentuje Dunbar. Podobną ilość bliskich mogłaby zadeklarować osoba, która nigdy nie miała konta na Facebooku.

Norma: 4 przyjaciół, 15 bardzo dobrych znajomych i 50 dobrych

Badacze wykazali, że ludzie mają zazwyczaj 4 najbliższych przyjaciół, 15 bardzo dobrych znajomych, 50 dobrych oraz 500 dalszych znajomych. Liczba osób, którą w ogóle jesteśmy w stanie rozpoznać i zróżnicować na portalach tj. Facebook to 1,5 tys. osób.

Znajomych na Facebooku można podzielić w różne warstwy – podsumowują naukowcy. Około 5 osób będzie się zaliczało do naszego najbliższego kręgu bliskich i zaufanych osób. W kolejnych kręgach stopień zażyłości zmniejsza się, a ilość osób, które do niego przynależą – zwiększa się.

150 – „numer Dunbara”

Autor badania twierdzi, że niemożliwym jest, by mieć więcej niż 150 znajomych, z którymi utrzymujemy relacje. Ten górny limit 150 nazwano „numerem Dunbara”. Nie może on być przekroczony nawet w komunikacji online.

”Istnieją poznawcze ograniczenia co do wielkości sieci społecznych, które możemy aktywnie utrzymywać” – podkreśla Dunbar.

Ilu przyjaciół naprawdę mają Facebookowi „celebryci”?

Ogromna ilość osób w znajomych często sprawia na innych wrażenie, że dana osoba jest otoczona tabunami przyjaciół także w życiu poza siecią.

Profesor Dunbar zaznacza: „Badani, którzy mieli wyjątkowo rozbudowane sieci znajomych w mediach społecznościowych, wcale nie deklarowali większej liczby przyjaciół, ale raczej większą liczbę luźnych kontaktów”. Te osoby, jak inne, miały jedynie kilka bliskich zaufanych przyjaciół. Badani zwracali uwagę, że większość portali społecznościowych nie pozwala na rozróżnienie stopnia zażyłości w relacjach koleżeńskich.

Iluzja podtrzymywania kontraktu

„Prawdziwe relacje, w odróżnieniu do przelotnych, wymagają podtrzymywania” – podkreśla Dunbar. Samo dodanie kogoś do znajomych i obserwowanie tego, co udostępnia, podtrzymywaniem więzi nie jest. Choć może stwarzać taką iluzję.

Gdy mamy bieżący dostęp do informacji o czyimś życiu: zdjęć, wpisów, różnego rodzaju postów, możemy ulegać złudzeniu, że jesteśmy z tą osobą w ciągłym kontakcie lub dobrze ją znamy. A to przecież nie jest jednoznaczne.

Badacze zaznaczają, że niezależnie od możliwości, które stwarza postęp technologiczny i nowoczesne formy komunikowania się, kontakty twarzą w twarz są niezbędne, aby podtrzymać ważne relacje.

Zobacz także:

 

 

Komentarze (15)
Masz setki znajomych na Facebooku? Większość z nich nie lubi cię w świecie realnym
Zaloguj się
 • starykawaler35

  Oceniono 28 razy 12

  nie mam fejszbuka

 • danny_trejo

  Oceniono 13 razy 9

  Odkrywamy Ameryke? :-))

 • adas3333

  Oceniono 11 razy 7

  Coś w tym jest...Ja mam prawie 200 znajomych na fejsie, ale TEJ najważniejszej osoby (mojej ukochanej) akurat na fejsie nie mam...

 • bkiton

  Oceniono 8 razy 6

  Co to za przyjaciel, jak w piątunio nie mogę się z nim napić?
  Przyjaciele to byli 20 lat temu na podwórku, a 30 to już ho ho......... prawie jak bracia.

 • makvelithedon7

  Oceniono 16 razy 4

  Artykuł z serii "Naprawdę? Nigdy bym o tym nie pomyślał...". I co to coś robi w dziale zdrowie? Rozumiem, że ktoś kto uważa, że kilkaset osób, z których większość widział kilka razy w życiu, to jego najlepsi przyjaciele, cierpi na chorobę umysłową. Ale czy to na pewno temat na artykuł?

 • wajego

  Oceniono 2 razy 2

  Abstrahując od niedotyczącego mnie tematu nieźle się uśmiałem w tym miejscu:
  "27 proc., czyli niespełna jedna trzecia".
  Niby to prawda, ale jak dla mnie jest to jednak "nieco ponad jedna czwarta".

 • igraszkabis

  Oceniono 13 razy 1

  Ktoś chyba nie do końca zrozumiał idei korzystania z FB. Tu nie chodzi o "przyjaciół", tylko o network, siatkę znajomych, którzy na jakimś etapie życia mogą się przydać.

 • zx_hemi

  Oceniono 7 razy 1

  kurna. dokładnie 150 u mnie

 • Piotr Franke

  Oceniono 9 razy -1

  Ja chcę swoją wiedzą
  Wszystkich obdarować
  I nie chcę, by za to
  Ktoś miał mnie miłować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX