Czy jesteś ambiwertykiem? Naukowcy odkryli nowy typ osobowości

Pytany o to, czy jesteś ekstrawertykiem czy introwertykiem, masz problem, bo utożsamiasz się częściowo z cechami jednego, częściowo drugiego? Być może przynależysz do trzeciego typu. Sprawdź, czy jesteś ambiwertykiem.

Podczas gdy znajomi z pracy myślą, że jesteś cichym typem samotnika, przyjaciele widzą w tobie raczej duszę towarzystwa? Być może jesteś ambiwertykiem. Naukowcy twierdzą, że około dwie trzecie populacji należy do tego typu osobowości.

Ambiwersja - między ekstrawersją a introwersją

Ambiwersja to ich zdaniem osobowość na granicy introwersji i ekstrawersji. Zachowanie i postawy ambiwertyków są mniej skrajne. Ambiwertycy nie są aż tak otwarci i towarzyscy jak typowi ekstrawertycy, ani też tak skryci i wycofani jak typowi introwertycy. Jeśli jesteś ambiwertykiem, będziesz w stanie dogadać się i z introwertykami, i z ekstrawertykami. Ze względu na obecność cech z dwóch biegunów łatwiej się dostosowujesz do ludzi wokół: zarówno tych nieśmiałych, jak i przebojowych - twierdzą eksperci.

Większość ambiwertyków do tej pory było zaliczanych do złych kategorii - twierdzi w "The Daily Mail" Vanessa Van Edwards, mówczyni i trenerka zajmująca się zachowaniem człowieka. Pojęcie ambiwersji jako bardziej zrównoważonego typu osobowości prawdopodobnie wywodzi się już z pierwszej połowy XX w. i kojarzone jest z postacią psychologa i badacza osobowości Hansa Eysencka. Ostatnio znów zyskało na popularności po pojawieniu się w 2013 roku na łamach "Psychological Science" publikacji prof. Adama Granta z Wharton School of Business z University of Pennsylvania, w którym autor przedstawił cechy typowe dla ambiwertyków.

Obecnie uważa się, że każdy z nas, niezależnie od typu osobowości, w niektórych sytuacjach zachowuje się bardziej ekstrawertycznie, w innych zaś bardziej introwertycznie. Część teorii osobowości zakłada nawet, że osobowość jest iluzją, gdyż nie da się jej zaobserwować poza konkretną sytuacją. Jak twierdzą naukowcy, są jednak osoby, które w swych postawach w różnych sytuacjach nie przejawiają specyficznych cech ani ekstrawersji, ani introwersji.

Daniel Pink, gospodarz programu "Crowd Control" w National Geographic w Wall Street Journal porównał ambiwertyków do osób dwujęzycznych. "Mają oni szerszy zakres umiejętności i mogą skomunikować się z większą liczbą osób. Podobnie jak osoby, które znają np. i angielski, i hiszpański".

Ani nie stronisz od ludzi, ani nie jesteś wulkanem energii

Grant twierdzi, że ambiwertycy to osoby, które nie są tak natarczywe jak ekstrawertycy, ale nie stronią od ludzi jak introwertycy. Zazwyczaj znajdują balans w proporcjach mówienia i słuchania. Potrafią wsłuchiwać się w potrzeby innych i zdobywać ludzkie zaufanie. Nie sprawiają jednak wrażenia zbyt pewnych siebie czy nadmiernie entuzjastycznych. Z drugiej strony, potrafią być wystarczająco asertywne i energetyczne, by przekonać do swojego zdania. Jak zaznaczał Grant, ze względu na te cechy ambiwertycy są zazwyczaj dobrymi sprzedawcami.

Problem z ambiwertykami polega na tym, że mogą oni być niezdecydowani - twierdzi.

Głośna impreza czy domowe zacisze?

Badania przytaczane przez Granta dowodzą, że zarówno ekstrawertycy, jak i introwertycy są najbardziej pobudzeni, gdy znajdują się w sytuacjach towarzyskich. Różnica polega na tym, jak na te sytuacje reagują. Ekstrawertycy chcą jeszcze więcej, natomiast introwertycy szybko potrzebują wytchnienia od innych.

"Ekstrawertycy łakną stymulujących aktywności tj. skoki spadochronowe" - mówi Grant. "Introwertycy, aby poprawić sobie humor, wybiorą raczej relaks w zacisznym miejscu z bliską osobą" - dodaje.

A ambiwertycy? To zależy. Jednak wybranie zarówno stymulujących, jak i wyciszających aktywności nie będzie się dla nich wiązało z tak wysokimi kosztami dla układu nerwowego jak w przypadku prób angażowania w stymulujące czynności introwertyków czy w monotonne zajęcia ekstrawertyków.

Test: czy jesteś ambiwertykiem?

Badacze przygotowali specjalny test, który ma pozwolić sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem. W tym celu zastanów się, na ile zgadzasz się z poniższymi stwierdzeniami od 1 do 5 (1 - całkowicie się nie zgadzam; 5 całkowicie się zgadzam).

1. Nie lubię zwracać na siebie uwagi

2. Lubię nawiązywać rozmowę z nieznajomymi

3. Lubię spędzać czas we własnym towarzystwie

4. Zazwyczaj nie upominam się o swoje

5. Lubię zarządzać ludźmi

Jeśli średnia ilość punktów na odpowiedź wynosi u ciebie 3, prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem - twierdzą eksperci.

Ambiwersja - typ osobowości czy nadmuchane pojęcie?

Ambiwersja - to brzmi dumnie? Wypełnia lukę, która istniała między byciem zamkniętym w sobie introwertykiem i ektrażywiołowym ekstrawertykiem? Niekoniecznie. W obecnym podejściu do badania osobowości ekstrawersja - introwersja to skala natężenia cech ze skrajnymi wynikami jako biegunowymi wartościami, a nie system zero jedynkowy (albo jedna cecha, albo druga; albo ekstrawersja - albo introwersja). Większość populacji mieści się w jej środkowych przedziałach, np. jesteśmy nieco bardziej introwertyczni niż ekstrawertyczni lub na odwrót. Rozkład, który ma tu zastosowanie, zwany krzywą Gaussa, opisuje sytuację, gdy większość osób osiąga średnie wyniki, a im dalej od średniego wyniku, tym mniej przypadków. Wniosek? Skrajne wyniki w natężeniu cech z zasady zdobywa mniejszość.

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: