Kraina marzeń czy świat koszmarów - jak sypiają Polacy?

Na sen poświęcamy prawie jedną trzecią naszego życia, a jak wygląda jego jakość? Niestety bardzo różnie. Coraz częściej jesteśmy niewyspani lub nie możemy spać w ogóle. Co statystyczny Polak wie o zdrowym śnie i jak spać żeby się wyspać?

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że większość z nas śpi wystarczająco długo (tj. około 7-8 godzin), to jak wskazują wyniki najnowszych badań TNS Polska, wykonanych na zlecenie firmy Dormeo Polska, przybywa osób cierpiących na różnego typu zaburzenia snu, a ponad połowa często odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność. Problem leży zatem nie w ilości, a w jakości naszego snu.

Niewyspany jak Polak

7-8 godzin, czyli zalecaną przez specjalistów "dzienną dawkę" snu, przesypia większość (ok. 53 proc.). Na dłuży sen może sobie pozwolić zaledwie 10 proc. respondentów. Blisko 30 proc. pytanych, w tym głównie osoby pracujące jako managerowie, przedsiębiorcy i freelancerzy, zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 5-6 godzin.

Sen postrzegamy przede wszystkim jako połączenie przyjemności z biologiczną koniecznością (odpowiednio 75 proc. i 73 proc.). Dla 14 proc. respondentów sen jest swego rodzaju luksusem, na który często nie mogą sobie pozwolić. Tylko 4 proc. traktuje sen jako stratę czasu.

Zobacz wideo

Sen snowi nie równy

Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwnego zdania jest 46 proc. osób, którym dobry sen zdarza się rzadko lub bardzo rzadko. W ramach tej grupy 4 proc. przyznało, że nigdy nie odczuło satysfakcji z jakości snu. Może to świadczyć o przewlekłych zaburzeniach snu i utrzymującej się niekiedy latami bezsenności . Co ciekawe zarówno osoby zadowolone, jak i niezadowolone ze snu przyznają jednocześnie, że często czują się zmęczone i niewyspane zaraz po przebudzeniu (44 proc.), a w ciągu dnia odczuwają znużenie i senność (55 proc.). Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, budzeniem się w środku nocy i brakiem komfortu podczas snu . Ogólnie, do różnych problemów ze snem przyznaje się 2/3 Polaków. Jaki z tego wniosek?

- Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę powinien być efektywny sen. Sądzimy, że jeśli śpimy odpowiednio długo, to nasze niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia ma inne podłoże - komentuje Sylwia Bąba, koordynator badania z TNS Polska.

Stres i problemy ze zdrowiem - wrogowie numer jeden?

Co spędza Polakom sen z powiek? Na pierwszym miejscu wskazywane były problemy ze zdrowiem. Tak odpowiedziało 40 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach pojawiły się problemy lub stres w pracy (36 proc.), a także kłopoty rodzinne. Można zatem stwierdzić, że problemy ze snem przypisujemy zazwyczaj czynnikom psychologicznym.

Dużo mniejszą wagę przywiązujemy do przestrzegania zasad tzw. higieny snu, czyli dobrych nawyków, takich jak chociażby kładzenie się spać i wstawanie z łóżka o mniej więcej stałych porach. Najczęstszym przewinieniem Polaków jest oglądanie telewizji przed snem - aż 70 proc. przyznaje, że robi to bardzo często lub często. Z kolei, co 4 osoba regularnie korzysta przed snem z telefonu bądź tabletu. A to, w opinii specjalistów nienajlepszy nawyk. Wydzielane przez urządzenia niebieskie promienie wywołuje w mózgu reakcje zakłócające rytm okołodobowy.

Co ciekawe, bardzo rzadko problemy ze snem łączymy z niewygodnym łóżkiem czy materacem. Taką odpowiedź wskazał jedynie co czwarty Polak. Jest to o tyle istotne, że jak pokazują dane, nawet połowa Polaków może spać w niekomfortowych warunkach.

Pokaż mi swoją sypialnię

Osobna sypialnia z dużym i wygodnym łóżkiem to luksus, którym może pochwalić się ponad 60 proc. pytanych. Pozostałe osoby łączą sypialnię z funkcją pokoju dziennego. Wśród ogółu badanych jedynie co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55 proc. zamiast łóżka posiada rozkładane kanapy, wersalki czy różnego rodzaju narożniki. Niestety wiele z tych mebli nie nadaje się do spania. Źle dopasowany materac lub jego brak powoduje, że rano zamiast wypoczęci budzimy się spięci, niewyspani, z bólami kręgosłupa.

Źle spisz, boli bardziej?

Badacze z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego dowiedli, że osoby cierpiące na bezsenność lub mające trudności z zasypianiem maja mniejszą tolerancje na ból . Naukowcy poprosili uczestników testu o włożenie rąk do zimnej wody. Okazało się, że ponad 40 proc. badanych, którzy mieli problemy ze snem kończyło test przed czasem. Wśród zdrowych uczestników badanych (bez bezsenności) odsetek ten wyniósł ok. 30 proc. Mniej odporne ból są również osoby, które miały częste trudności z zasypianiem, a najgorzej radziły sobie te, które doświadczały zarówno bezsenności, jak i chronicznego bólu.

Czytaj także:

Bezsenność i cała reszta, czyli zaburzenia snu Polaków

Dlaczego z wiekiem zasypiamy coraz trudniej?

Melatonina - hormon dobrego snu

Ile snu nam potrzeba? Znamy najnowsze zalecenia

Nie prawdopodobne zaburzenia snu, co może się zdarzyć

Więcej o: