Za dużo czasu wolnego? Uważaj na stres i złe samopoczucie!

Wszyscy wiemy, że szaleńcze tempo życia niejednokrotnie jest przyczyną stresu. Przytłacza cię nadmiar obowiązków, marzysz o błogiej długoterminowej bezczynności? Lepiej zastanów się dwa razy - naukowcy twierdzą, że lenistwo i brak aktywności życiowych obniża poziom odczuwanej satysfakcji.

Specjaliści z University of Cincinnati w Ohio i Baylor University w Teksasie spytali ponad 1 300 nastolatków, jak dużo czasu wolnego mają. Uczestników badania poproszono ponadto, żeby ocenili swój poziom szczęścia. Jak można było się spodziewać, okazało się, że osoby, które cierpią na niedosyt czasu i odpoczynku, nie są w najlepszej kondycji psychicznej. Co jednak ciekawsze, to samo dotyczyło tych badanych, którzy deklarowali, że mają bardzo dużo czasu wolnego, oni również uskarżali się na nie najlepsze samopoczucie i stres czytaj więcej o stresie i o tym, jak reaguje na niego ciało, umysł i psychika .

Poczucie szczęścia a czas wolny

Badacze twierdzą, że zarówno brak czasu wolnego, jak i jego nadmiar nie daje nam poczucia szczęścia. Najbardziej zadowoleni wydają być się ci, którzy są gdzieś pomiędzy: nie rezygnują z zajęć, nie leżą do góry brzuchami, ale wciąż są w stanie wygospodarować jakąś ilość czasu dla siebie.

Czas goni nas.

Żyjemy w świecie, w którym czas staje się wartością samą w sobie. Świadomość jego niedosytu, presja czasu to (czytaj więcej o źródłach stresu) czynniki, które psycholodzy często łączą z niskim poczuciem satysfakcji i wysokim poziomem stresu. Jak się okazuje, najlepszą receptą na odzyskanie radości życia nie jest całkowite wycofanie się ze wszelkich zobowiązań i aktywności, a po prostu zwolnienie tempa. Działanie, mimo że wielokrotnie obciąża nas, nadaje życiu sens, sprawia, że czujemy się bardziej skuteczni i kompetentni. Rozwiązanie teoretycznie wydaje się proste, w praktyce bywa gorzej: znaleźć złoty środek i nie popadać w skrajności. Ci z nas, którzy posiądą tę drogocenną umiejętność, mogą być spokojni o swoje nerwy. Obowiązki, które większość z nas przecież ma, wcale nie są przyczyną stresów, a przeświadczenie, że gdyby ich nie było życie stałoby się różowe, jest po prostu pozorne.

Zobacz także:

Jak dożyć stu lat?

3 razy S: przepis na szczęście

Rewolucyjny przepis na długowieczność

Ile masz czasu wolnego?
Więcej o: