Demiseksualizm - gdy najważniejsza jest przyjaźń [definicja, najważniejsze cechy]

Demiseksualizm to stosunkowo nowy termin określający orientację seksualną, w której więź emocjonalna oraz przyjaźń odgrywają kluczową rolę. Wyjaśniamy czym dokładnie jest demiseksualizm, jak możemy go rozpoznać oraz co go odróżnia od pozostałych orientacji.

Demiseksualizm - definicja, którą warto znać

Internetowa Encyklopedia LGBT definiuje demiseksualizm jako ''odczuwanie pociągu seksualnego do danej osoby jedynie w przypadku nawiązania silnej więzi emocjonalnej z nią''.

Demiseksualizm - co to jest?

Co to jest demiseksualizm? Jest to orientacja seksualna, która znajduje się pomiędzy aseksualizmem (nieodczuwanie pociągu seksualnego; brak kontaktów płciowych) a typowym seksualizmem. Przedrostek "demi" w nazwie tej orientacji oznacza "pół" i tym samym określa osobę demiseksualną jako w połowie aseksualną. W połowie, bowiem pociąg seksualny pojawia się dopiero po dokładnym poznaniu, zaprzyjaźnieniu się i powstaniu silnej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Do tego momentu osoby demiseksualne mogą uchodzić za "oziębłe" lub niezainteresowane kontynuacją relacji partnerskiej, gdyż początkowo nie zwracają w ogóle uwagi na cielesność.

Demiseksualizm - cechy charakterystyczne

Oto cechy charakterystyczne demiseksualizmu:

  • aseksualizm, nieodczuwanie pociągu seksualnego do momentu wytworzenia się więzi emocjonalnej
  • więź, relacja może być nawiązana z przedstawicielem dowolnej płci czy orientacji seksualnej
  • niemożliwa jest miłość "od pierwszego wejrzenia"
  • w związku z druga osobą najważniejsza jest przyjaźń, emocje, zachowanie, słowa oraz czyny zaś cielesność schodzi na dalszy plan.

Demiromantyczność - co to jest?

Demiromantyczność nierozerwalnie związana jest z demiseksualizmem, bowiem silna więź emocjonalna jest składnikiem niezbędnym do pojawienia się romantycznego uczucia i miłości do drugiego człowieka. Demiromantyczność odrzuca możliwość pojawienia się miłości przed nawiązaniem więzi emocjonalnej.

Demiseksualność - problemy i zalety

Demiseksualność może powodować trudności w tworzeniu związków. Związane jest to z aseksualizmem, który występuje na początku znajomości. Druga osoba może wtedy poczuć się odrzucona, skoro demiseksualista w ogóle nie wykazuje zainteresowania seksualnością. Osoba demiseksualna boi się niekiedy powiedzieć o swoich uczuciach, i poprzestaje na tym co jest. Natomiast niewątpliwą zaletą demiseksualności jest trwałość relacji opartej na przyjaźni i głębokim uczuciu.

Demiseksualizm a aseksualizm

Demiseksualizm jest czasami mylony z aseksualizmem, szczególnie gdy nie doszło do spotkania z kimś, kto mógłby zainteresować osobę demiseksualną swoim charakterem. Jednak w aseksualizmie na żadnym etapie znajomości nie dochodzi do pojawienia się pożądania seksualnego i zaistnienia kontaktów seksualnych. U demiseksualistów zaś stosunki seksualne są możliwe, pojawia się napięcie seksualne - oczywiście gdy wcześniej zostanie nawiązana silna więź emocjonalna.

Demiseksualizm a panseksualizm

Demiseksualizm, podobnie jak panseksualizm dotyczyć może osób każdej płci i tożsamości płciowej. Płeć czy orientacja nie mają bowiem znaczenia, liczy się przede wszystkim człowiek. Różnica jest taka, że panseksualiści odczuwają pociąg seksualny, wchodzą w relacje seksualne, zwracają uwagę na fizyczność czy zakochują się "od pierwszego wejrzenia" bez konieczności nawiązania głębokiej więzi emocjonalnej. W przypadku osób demiseksualnych jest to niemożliwe, nie ma fizyczności bez wcześniejszej przyjaźni i miłości romantycznej.

Zobacz też: Pojedynczy gen homoseksualizmu nie istnieje. "Science" publikuje wyniki badań

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi
Więcej o: