Panseksualizm według definicji jest orientacją psychoseksualną, której istotą jest możliwość i chęć odczuwania romantycznego, seksualnego oraz emocjonalnego pociągu do wszystkich osób, bez względu na ich płeć lub tożsamość płciową.
Panseksualizm - co to znaczy?
Co dokładnie oznacza panseksualizm? Słowo to pochodzi od starogreckiego "pan" oznaczającego "wszystko/każdy" oraz łacińskiego "sexus" oznaczającego "płeć". Osoby panseksualne mogą więc stworzyć relację oraz zakochać się w każdej, interesującej dla nich osobie. Może to być homoseksualista, heteroseksualista, biseksualista, transseksualista, transwestyta jak również osoba bezpłciowa czy aseksualna. Bowiem zarówno płeć, orientacja, jak i poglądy nie mają dla nich znaczenia. Liczy się konkretny człowiek. Panseksualista zakłada całkowitą akceptację drugiego człowieka, bez jakiegokolwiek wykluczenia społecznego.
Wyróżnić można następujące cechy panseksualizmu:
Panseksualność zakłada wyzwolenie ze sztywnych ram społecznych czy kulturowych. Jednak - co warto podkreślić, odrzuca dewiacje takie jak pedofilia, nekrofilia czy zoofilia. W centrum stawia relację, jaką można stworzyć z drugim człowiekiem i to jest dla panseksualisty najważniejsze (w żaden sposób nie szufladkują ludzi, deklarując otwartość światopoglądową).
Ciekawostki:
Pojęcie panseksualizmu często występuje zamiennie z omniseksualizmem, jednak jest między nimi delikatna różnica. Co prawda osoby określające się jako omniseksualne jak i panseksualne deklarują, że mogą odczuwać pociąg seksualny do wszystkich osób, jednak w przypadku omniseksualizmu ta płeć jest jednak dostrzegana, dla panseksualisty zaś się nie liczy.
Zarówno panseksualizm jak i demiseksualizm zakładają możliwość zbudowania związku bez względu na płeć, orientację płciową, seksualną drugiej osoby. Najważniejszy jest człowiek. Jednak w przypadku demiseksualizmu do nawiązania intymnej, fizycznej relacji seksualnej niezbędna jest odczuwana więź emocjonalna, przyjaźń z drugą osobą. W przypadku panseksualizmu więź jest również istotna, jednak i bez niej możliwe jest odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby.
Osoby panseksualne, pomimo że mogą wchodzić w związki z osobami tej samej lub odmiennej płci, to jednak różnią się od biseksualistów. Osoby biseksualne, zgodnie z definicją mogą wejść w relacje z osobami przeciwnej lub tej samej płci i zwracają na ten aspekt uwagę - zauważają płeć. Raczej więc nie stworzą związku z osobą transseksualną lub transwestytą. Z kolei w przypadku panseksualizmu, który jest pojęciem szerszym, nie występuje żaden podział na płeć, liczy się po prostu dany człowiek, jego zachowanie, cechy charakteru itp.
Zobacz też: Gender - co to znaczy?