Panseksualizm - co to znaczy? Poznaj definicję i cechy panseksualizmu

Panseksualizm jest jedną z orientacji psychoseksualnych, z którą utożsamia się coraz więcej osób, w tym niektóre gwiazdy światowego show-businessu m.in. Miley Cyrus czy Sia. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się panseksualizm, jakie są jego cechy oraz co odróżnia go od pozostałych orientacji.

Panseksualizm - definicja, którą warto znać

Panseksualizm według definicji jest orientacją psychoseksualną, której istotą jest możliwość i chęć odczuwania romantycznego, seksualnego oraz emocjonalnego pociągu do wszystkich osób, bez względu na ich płeć lub tożsamość płciową.

Panseksualizm - co to znaczy?

Co dokładnie oznacza panseksualizm? Słowo to pochodzi od starogreckiego "pan" oznaczającego "wszystko/każdy" oraz łacińskiego "sexus" oznaczającego "płeć". Osoby panseksualne mogą więc stworzyć relację oraz zakochać się w każdej, interesującej dla nich osobie. Może to być homoseksualista, heteroseksualista, biseksualista, transseksualista, transwestyta jak również osoba bezpłciowa czy aseksualna. Bowiem zarówno płeć, orientacja, jak i poglądy nie mają dla nich znaczenia. Liczy się konkretny człowiek. Panseksualista zakłada całkowitą akceptację drugiego człowieka, bez jakiegokolwiek wykluczenia społecznego.

Panseksualizm - cechy, które charakteryzują panseksualistę


Wyróżnić można następujące cechy panseksualizmu:

  • całkowita akceptacja drugiej osoby
  • brak dyskryminacji
  • uczucia są skierowane wyłącznie do osób dorosłych, dojrzałych - panseksualizm wyklucza zoofilię, pedofilię czy nekrofilię
  • ciekawość nowych doznań, otwartość na świat
  • odrzucenie społecznych konwenansów
  • liczy się przede wszystkim wnętrze danego człowieka, jego osobowość

Panseksualność - co warto o niej wiedzieć?

Panseksualność zakłada wyzwolenie ze sztywnych ram społecznych czy kulturowych. Jednak - co warto podkreślić, odrzuca dewiacje takie jak pedofilia, nekrofilia czy zoofilia. W centrum stawia relację, jaką można stworzyć z drugim człowiekiem i to jest dla panseksualisty najważniejsze (w żaden sposób nie szufladkują ludzi, deklarując otwartość światopoglądową).

Ciekawostki:

  • osoby określające się jako panseksualne stanowią 1 proc. populacji ludzkiej
  • flaga panseksualistów powstała w 2010 roku i jest różowo - żółto - błękitna
  • sławni panseksualiści: Miley Cyrus, Sia, ROES (Angel Haze), Jazz Jennings, Kristen Stewart

Paneksualizm a omniseksualizm

Pojęcie panseksualizmu często występuje zamiennie z omniseksualizmem, jednak jest między nimi delikatna różnica. Co prawda osoby określające się jako omniseksualne jak i panseksualne deklarują, że mogą odczuwać pociąg seksualny do wszystkich osób, jednak w przypadku omniseksualizmu ta płeć jest jednak dostrzegana, dla panseksualisty zaś się nie liczy.

Panseksualizm a demiseksualizm

Zarówno panseksualizm jak i demiseksualizm zakładają możliwość zbudowania związku bez względu na płeć, orientację płciową, seksualną drugiej osoby. Najważniejszy jest człowiek. Jednak w przypadku demiseksualizmu do nawiązania intymnej, fizycznej relacji seksualnej niezbędna jest odczuwana więź emocjonalna, przyjaźń z drugą osobą. W przypadku panseksualizmu więź jest również istotna, jednak i bez niej możliwe jest odczuwanie pociągu seksualnego do drugiej osoby.

Panseksualizm a bi

Osoby panseksualne, pomimo że mogą wchodzić w związki z osobami tej samej lub odmiennej płci, to jednak różnią się od biseksualistów. Osoby biseksualne, zgodnie z definicją mogą wejść w relacje z osobami przeciwnej lub tej samej płci i zwracają na ten aspekt uwagę - zauważają płeć. Raczej więc nie stworzą związku z osobą transseksualną lub transwestytą. Z kolei w przypadku panseksualizmu, który jest pojęciem szerszym, nie występuje żaden podział na płeć, liczy się po prostu dany człowiek, jego zachowanie, cechy charakteru itp.

Zobacz też: Gender - co to znaczy?

Zobacz wideo Oto zaskakujący test opisujący twoją osobowość i twoje relacje z bliskimi
Więcej o: