Jak wygląda orgazm kobiety i mężczyzny z punktu widzenia fizjologii?

Orgazm to chyba jedno z częściej używanych słów w kontekście rozmów o seksie. Jak osiągnąć orgazm, jak dać orgazm, jak rozpoznać orgazm... Te pytania wracają jak bumerang. Ale czy wiemy, jak wygląda orgazm od strony fizjologicznej?

Orgazm: co to właściwie jest?

Orgazm, inaczej szczytowanie, to moment najsilniejszego podniecenia seksualnego i uczucia rozkoszy. Zwykle jest zakończeniem stosunku płciowego lub masturbacji. Po orgazmie przychodzi zaspokojenie seksualne i odprężenie. Kobiecy i męski orgazm różnią się od siebie pod wieloma względami. Nie każdy stosunek musi zakończyć się orgazmem obu stron. Mężczyźni szczytują o wiele częściej niż kobiety.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

W 1966 roku William Masters i Virginia Eshelman Johnson wydali książkę Współżycie seksualne człowieka (Human Sexual Response). Była to rewolucja na polu naukowym i społecznym - wcześniej o fizjologii seksu pisano mało albo wcale. Masters i Johnson wyróżnili cztery etapy aktu seksualnego, które występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn: podniecenie, plateau (wzrost ciśnienia, przyspieszone tętno i szybszy oddech, większe napięcie mięśni), orgazm i odprężenie. Helen Singer Kaplan zaproponowała nieco inne rozróżnienie: pożądanie, podniecenie, orgazm. Oba podziały są dosyć ogólne i raczej trafne, choć każda osoba i każdy stosunek ma swoje własne tempo i intensywność.

Ogólnie rzecz biorąc, wspólne cechy orgazmu kobiecego i męskiego to:

  • wyższe ciśnienie krwi,
  • szybsza akcja serca,
  • większe napięcia mięśni,
  • poszerzenie źrenic,
  • skurcze mięśni narządów płciowych.

Orgazm mężczyzny: fizjologia

Jak przebiega męski orgazm? Podczas szczytowania męskiego nasienie pompowane jest do cewki moczowej przez skurcze mięśni nasieniowodów, prostaty i odbytnicy. Następnie cewka się rozszerza, a potem nasienie wytryskuje na zewnątrz, czyli pojawia się tak zwany wytrysk. Przyjemność sprawia przede wszystkim przepływanie nasienia przez członek. Po orgazmie penis szybko wraca do stanu spoczynku; przez jakiś czas mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć erekcji. To tak zwany okres refrakcji, czyli niewrażliwości na bodźce. Trwa kilka minut lub godzin, czasem dzień.

> Zobacz: Sperma to nie tylko plemniki. Czy działanie przeciwdepresyjne i odmładzające to mity?

Orgazm kobiety: fizjologia

Na czym polega orgazm kobiecy? Podczas szczytowania następują niekontrolowane i regularne skurcze macicy oraz szyjki macicy. Skurcze wywołuje oksytocyna, hormon produkowany przez podwzgórze. U wylotu pochwy obrzmiewa tkanka, która tworzy tak zwaną platformę orgazmiczną ciasno obejmującą prącie mężczyzny. Po orgazmie skurcze ustają, a narządy płciowe wracają do normy. Zdarza się, że kobieta przeżywa orgazm wielokrotny; wtedy po szczytowaniu podniecenie nie spada, lecz pozostaje na poziomie plateau. Więcej o orgazmie kobiecym przeczytasz tutaj.

Orgazm: trudna sprawa

Opisanie orgazmu to niełatwe zadanie, ponieważ jest on doświadczeniem subiektywnym oraz trudnym do monitorowania. Specjaliści bardzo często opierają się na danych pochodzących z ankiet. Z badań pod kierunkiem profesora Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych w 2009 roku* wynika, że ponad połowa (56,1%) respondentów deklaruje doznawanie orgazmu przy każdym stosunku. Respondenci odpowiadali na pytania przez Internet. O ile w przypadku mężczyzn takie stwierdzenie jest dość prawdopodobne (zdrowy mężczyzna w odpowiednim wieku ma wszak wrodzoną zdolność do szczytowania), o tyle deklaracje kobiet wydają się mocno wątpliwe. Możliwe, że uporczywe utrzymywanie, że za każdym razem ma się orgazm, wynika ze społecznej presji - panuje powszechne (i nieprawdziwe) przekonanie, że udany seks musi się kończyć szczytowaniem.

> Przeczytaj: Stosunek seksualny krok po kroku

Orgazm: czy jest na niego "sposób"?

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na osiągnięcie i dawanie orgazmu. Mężczyźni doznają go najczęściej niejako mechanicznie, kobiety mają zaś więcej zróżnicowanych potrzeb zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, które zależą od wielu czynników, na przykład doświadczeń seksualnych, wieku czy osobowości. Kluczowe wydaje się tu poznawanie ciała, potrzeb i pragnień i swoich, i partnera lub partnerki. Warto zapoznać się z mniej lub bardziej ogólnymi opracowaniami dotyczącymi anatomii człowieka, na przykład tymi dotyczącymi stref erogennych mężczyzny (o nich piszemy tutaj) i kobiety (a o nich tu).

To także może cię zainteresować:

Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

Miłość zdrowa czy toksyczna? Sprawdź! Oto 6 najważniejszych różnic

* Raport Polpharmy: Seks Polaków w Internecie (2009).

Więcej o: