Płciowo przenoszony jest także wirus HIV, wirus zapalenia wątroby typu B oraz wirus brodawczaka. Niektóre szczepy wirusa brodawczaka mają właściwości onkogenne - są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka szyjki macicy. Kolejną chorobą wirusową, którą można się zarazić przez kontakty seksualne jest opryszczka, zarówno jej postać genitalna, jak i wargowa. Ta ostatnia to efekt seksu oralnego.
Drogą płciową przenoszą się również grzybice oraz bakterie - także takie, które nie są typowe dla narządów płciowych kobiety ani mężczyzny. W zależności od sposobu uprawiania seksu w pochwie kobiety mogą się znaleźć bakterie charakterystyczne dla jamy ustnej, odbytu i wszelkie inne bakterie przenoszone w czasie penetracji. O ile np. w odbycie czy w jelicie grubym taki rodzaj flory bakteryjnej jest naturalny, o tyle w pochwie te same bakterie mogą wywołać stan zapalny. Czasem kobieta mimowolnie sama przenosi bakterie z odbytu do układu moczowego na skutek zabiegów higienicznych. Aby temu zapobiec, po oddaniu moczu należy się wycierać od pochwy w kierunku cewki moczowej, czyli od tyłu do przodu, zaś po oddaniu kału - od pochwy w kierunku odbytu, czyli od przodu do tyłu.
Zakażenia nietypowymi wirusami i bakteriami ciężko zwykle od razu wyleczyć - tak jest choćby w przypadku infekcji wywołanej bakteriami typowymi dla próchnicy w jamie ustnej. Gdy nie skutkuje standardowa terapia, lekarz zleca zrobienie posiewu. Pozwala on ustalić typ i pochodzenie bakterii oraz zastosować odpowiednie leczenie.
Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.
Zobacz także: Zakażenie chlamydią grozi ciążą pozamaciczną Męskie problemy Zabójcy libido