Choroba niedokrwienna (choroba wieńcowa)

Niedostarczenie sercu odpowiedniej ilości tlenu oraz substancji odżywczych może być bardzo niebezpieczne. Rozwijająca się w ten sposób choroba niedokrwienna serca niejednokrotnie prowadzi do zawału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Objawy

- ból wieńcowy zlokalizowany za mostkiem; ma charakter zaciskający, dławiący, piekący i promieniuje do rąk (częściej lewej), żuchwy i pleców, z towarzyszącą dusznością i uczuciem lęku

- ból związany jest z wysiłkiem lub silnymi emocjami, jednak w późniejszym (przedzawałowym) okresie choroby może występować również w spoczynku

Przyczyny

Niedokrwienie serca jest najczęściej spowodowane zmianami miażdżycowymi (narastaniem blaszek) w tętnicach wieńcowych zaopatrujących mięsień serca w krew.

Ryzyko zachorowania wzrasta u palaczy , osób z wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą. Częściej występuje u mężczyzn, ryzyko zachorowania kobiet rośnie w okresie menopauzy .

Powikłania

Najczęstszym powikłaniem choroby wieńcowej jest zawał serca.

Diagnostyka

Objawy choroby są charakterystyczne. W celu potwierdzenia kardiolodzy wykonują próbę wysiłkową, a jeśli to konieczne - koronarografię , czyli obrazowanie tętnic wieńcowych za pomocą promieni rentgenowskich i środka kontrastowego wstrzykiwanego do tętnicy udowej lub promieniowej.

Leczenie

Zależne jest od zaawansowania choroby:

- farmakologiczne

- pozostawienie stentu - niewielkiego metalowego rusztowania poszerzającego światło zwężonej tętnicy

- operacja pomostowania tętnic wieńcowych (wszczepienie tzw. by-passu, czyli naczynia omijającego zwężenie tętnicy wieńcowej)

Czytaj także:

Wrodzone wady serca

Nowa epidemia: milion Polaków cierpi na niewydolność serca

Serce kobiety

Zapalenie mięśnia sercowego

Scyntygrafia serca (badanie izotopowe serca)

Więcej o: