- ból wieńcowy zlokalizowany za mostkiem; ma charakter zaciskający, dławiący, piekący i promieniuje do rąk (częściej lewej), żuchwy i pleców, z towarzyszącą dusznością i uczuciem lęku
- ból związany jest z wysiłkiem lub silnymi emocjami, jednak w późniejszym (przedzawałowym) okresie choroby może występować również w spoczynku
Niedokrwienie serca jest najczęściej spowodowane zmianami miażdżycowymi (narastaniem blaszek) w tętnicach wieńcowych zaopatrujących mięsień serca w krew.
Ryzyko zachorowania wzrasta u palaczy , osób z wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą. Częściej występuje u mężczyzn, ryzyko zachorowania kobiet rośnie w okresie menopauzy .
Najczęstszym powikłaniem choroby wieńcowej jest zawał serca.
Objawy choroby są charakterystyczne. W celu potwierdzenia kardiolodzy wykonują próbę wysiłkową, a jeśli to konieczne - koronarografię , czyli obrazowanie tętnic wieńcowych za pomocą promieni rentgenowskich i środka kontrastowego wstrzykiwanego do tętnicy udowej lub promieniowej.
Zależne jest od zaawansowania choroby:
- farmakologiczne
- pozostawienie stentu - niewielkiego metalowego rusztowania poszerzającego światło zwężonej tętnicy
- operacja pomostowania tętnic wieńcowych (wszczepienie tzw. by-passu, czyli naczynia omijającego zwężenie tętnicy wieńcowej)