Zapalenie woreczka łzowego i zwężenie dróg łzowych

Zapalenie woreczka łzowego oraz niedrożność dróg łzowych to najczęściej konsekwencja urazu rogówki. Charakteryzuje się rozdęciem i niedrożnością przewodu nosowo - łzowego. Schorzenie bardzo często występuje u noworodków.

Objawy

- stałe łzawienie oka, nawet w pomieszczeniu

- gromadzenie się ropy w oku, zwłaszcza przy ucisku okolicy wewnętrznego kąta oka

- obrzęk, ból , zaczerwienienie poniżej wewnętrznego kąta oka

- zaczerwienienie oka

Przyczyny

Może być spowodowane m.in. wrodzoną niedrożnością przewodu nosowo-łzowego, zakażeniem bakteryjnym przewodu (od strony oka lub nosa), przewlekłym stanem zapalnym, polipami w jamie nosowej i zatokach , urazem oka lub nosa.

Ryzyko zachorowania

Zwiększa się u osób z niedrożnością przewodu nosowo-łzowego oraz cierpiących często na infekcje nosa i zatok.

Powikłania

Nieleczone upośledzenie odpływu łez może prowadzić do zakażenia innych części oka oraz powstania blizn w przewodzie nosowo-łzowym.

Diagnostyka

Podstawowe badania okulistyczne.

Leczenie

W przypadku infekcji okulista zapisze antybiotyki w kroplach do oka, tabletkach lub zastrzykach. Przy niedrożności przewodu nosowo-łzowego wykonuje się jego sondowanie w miejscowym znieczuleniu kroplami (u dzieci, ze względu na ich ruchliwość, w krótkotrwałej narkozie). W przypadku nawracającego zapalenia woreczka łzowego, gdy drogi łzowe są trwale zwężone przez blizny, konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na połączeniu woreczka łzowego z jamą nosa. Jeśli ropień jest duży, nacina się go w miejscowym znieczuleniu i zakłada sączek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: