- napad silnego bólu rozpoczynającego się od jednej połowy i rozprzestrzeniający się na całą głowę, trwający od 4 godzin do 3 dni
- wrażenie wysadzania oka, nudności i wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas i zapach
- atak kończy sen, po którym ból i inne dolegliwości ustają
U części chorych na kilka godzin przed atakiem występują tzw. objawy zwiastunowe:
- zmiany nastroju
- senność, apatia lub przeciwnie - drażliwość i pobudzenie
- zaburzenia łaknienia, pragnienie, biegunka lub zaparcia
- upośledzenie słuchu lub wzroku, dzwonienie w uszach
- kilka do kilkunastu minut przed napadem występują zaburzenia widzenia (migające mroczki) lub ubytek wzroku, porażenie ręki i kącika ust
Nie do końca poznane. Podkreśla się rolę nieprawidłowości genetycznych, skurczu naczyń, zaburzeń działania serotoniny i tlenku azotu.
Choroba zaczyna się zwykle przed 30. rokiem życia. U połowy chorych samorzutnie ustępuje, pozostałym towarzyszy przez całe życie, słabnąc z upływem czasu. Przejściowo cofa się w trakcie ciąży.
Dotyczy ok. 12 proc. populacji, trzy razy częściej dotyka kobiet.
Przy nietypowych objawach lekarz może zlecić badania dodatkowe (TK, EEG), by wykluczyć inne przyczyny bólu.
Zażyj lek przeciwbólowy, połóż się w cichym i ciemnym miejscu. Pomoże gorąca kąpiel, masaż, szklanka ciepłej, słodkiej herbaty.
Z migreny nie można się wyleczyć, ale można ograniczyć jej objawy. Podaje się leki przeciwwymiotne i przeciwbólowe, często w połączeniu z kofeiną i kodeiną. Bardzo skuteczne (ale drogie!) są nowe leki z grupy tryptanów (Imigran, Zomig i Maxalt) - jedna tabletka kosztuje kilkanaście złotych.
Unikanie pokarmów wyzwalających napady migreny: serów pleśniowych, wina, orzechów i czekolady. Niekorzystna jest ekspozycja na jaskrawe i migocące światło i przebywanie w dużych zgromadzeniach (hipermarkety).
Czytaj także:
Pokonać ból głowy? Naturalnie!
Przekleństwa jak środek przeciwbólowy