Ile trzeba ćwiczyć, żeby zniwelować skutki siedzenia cały dzień? Naukowcy dokładnie to wyliczyli

Siedzący tryb życia jest z pewnością niezdrowy, wpływa fatalnie na stan kręgosłupa, mięśni, a nawet na samopoczucie oraz zwiększa ryzyko zachorowania i przedwczesnej śmierci. Zachęca się nas zatem do aktywności fizycznej, która maprzeciwdziałać negatywnym skutkom zdrowotnym siedzenia przez cały dzień. Jak długo jednak mamy ćwiczyć, aby efekty zdrowotne były zauważalne? Jest odpowiedź na to pytanie.

Zacznijmy od tego, że liczy się każda aktywność fizyczna i każda jej ilość jest lepsza niż żadna, jednak od ekspertów oczekuje się wytycznych i to takich, które opierają się sprawdzonych danych. I tak, w 2020 roku na łamach czasopisma "British Journal of Sports Medicine" (BHSM) opublikowano wyniki tak zwanej metaanalizy, która zebrała w jedno i porównała dane płynące z dziesięciu eksperymentów, w których wzięło udział łącznie 44 tys. osób z czterech różnych krajów. W celu monitorowania czasu spędzanego aktywnie, badane osoby musiały nosić jeden z dostępnych na rynku krokomierzy lub podobne urządzenie, mierzące aktywność użytkownika. Analiza wykazała, że ryzyko śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia wzrastało w miarę jak zmniejszała się ich aktywność fizyczna. Ratunkiem był intensywniejszy ruch. Z badań wynika, że powinno wystarczyć około 30–40 minut ćwiczeń dziennie, aby zniwelować negatywny wpływ 10 godzinnego siedzenia.

Badania pokazują, że do 40 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub większej intensywności każdego dnia, to odpowiednia ilość, aby zrównoważyć 10 godzin siedzenia w bezruchu

- czytamy w artykule. Nawet taka aktywność fizyczna jak jazda na rowerze, szybki marsz, a nawet praca w ogrodzie, zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.

Te ustalenia są w przybliżeniu podobne do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2020 roku. Eksperci WHO opublikowali wówczas wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, opracowane przez 40 naukowców z sześciu kontynentów. Eksperci zalecają, aby w tygodniu zadbać o minimum 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub o 75–150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności. Taka ilość ruchu ma przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia.

Jak ćwiczyć? Czy musimy iść na siłownię? Otóż nie jest to konieczne. Ćwiczyć możemy wszędzie i niejako "przy okazji". To może być wchodzenie po schodach (zamiast korzystania z windy), zabawa z dziećmi i zwierzętami, taniec, uprawianie jogi, wykonywanie prac domowych, spacery i jazda na rowerze. Każdy sposób jest dobry, aby być bardziej aktywnym. Zacznijmy od czegoś małego, aby potem wdrożyć bardziej specjalistyczne ćwiczenia.

Zobacz wideo Szybki trening na szczupłą talię

Źródła: ScienceAlert.com, BMJ Journal, wytyczne WHO

Więcej o: