Zacznijmy od tego, że liczy się każda aktywność fizyczna i każda jej ilość jest lepsza niż żadna, jednak od ekspertów oczekuje się wytycznych i to takich, które opierają się sprawdzonych danych. I tak, w 2020 roku na łamach czasopisma "British Journal of Sports Medicine" (BHSM) opublikowano wyniki tak zwanej metaanalizy, która zebrała w jedno i porównała dane płynące z dziesięciu eksperymentów, w których wzięło udział łącznie 44 tys. osób z czterech różnych krajów. W celu monitorowania czasu spędzanego aktywnie, badane osoby musiały nosić jeden z dostępnych na rynku krokomierzy lub podobne urządzenie, mierzące aktywność użytkownika. Analiza wykazała, że ryzyko śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia wzrastało w miarę jak zmniejszała się ich aktywność fizyczna. Ratunkiem był intensywniejszy ruch. Z badań wynika, że powinno wystarczyć około 30–40 minut ćwiczeń dziennie, aby zniwelować negatywny wpływ 10 godzinnego siedzenia.
Badania pokazują, że do 40 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej lub większej intensywności każdego dnia, to odpowiednia ilość, aby zrównoważyć 10 godzin siedzenia w bezruchu
- czytamy w artykule. Nawet taka aktywność fizyczna jak jazda na rowerze, szybki marsz, a nawet praca w ogrodzie, zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.
Te ustalenia są w przybliżeniu podobne do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2020 roku. Eksperci WHO opublikowali wówczas wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, opracowane przez 40 naukowców z sześciu kontynentów. Eksperci zalecają, aby w tygodniu zadbać o minimum 150–300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub o 75–150 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności. Taka ilość ruchu ma przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzącego trybu życia.
Jak ćwiczyć? Czy musimy iść na siłownię? Otóż nie jest to konieczne. Ćwiczyć możemy wszędzie i niejako "przy okazji". To może być wchodzenie po schodach (zamiast korzystania z windy), zabawa z dziećmi i zwierzętami, taniec, uprawianie jogi, wykonywanie prac domowych, spacery i jazda na rowerze. Każdy sposób jest dobry, aby być bardziej aktywnym. Zacznijmy od czegoś małego, aby potem wdrożyć bardziej specjalistyczne ćwiczenia.
Źródła: ScienceAlert.com, BMJ Journal, wytyczne WHO