Cukrzyca typu 2 związana jest z wyższym ryzykiem raka jelita grubego - nowe badanie

Cukrzyca typu 2 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego - alarmują eksperci. "Dane wskazują jasno, że związek między cukrzycą a rakiem okrężnicy nie jest przypadkowy".

Cukrzyca typu 2 a ryzyko raka jelita grubego

Nowe badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin (USA) wskazują na wyraźne powiązanie pomiędzy cukrzycą typu 2 a ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Wyniki, uzyskane przez naukowców w badaniu przeprowadzonym głównie wśród osób o niskich dochodach i Afroamerykanów pokazały, że u osób chorych na cukrzycę typu 2 ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest zwiększone o 47 proc. W tym badaniu wzięło udział niemal 54 tys. osób.

Grupa, którą w tym przypadku wybrano do obserwacji, jest o tyle istotna, że ważnymi czynnikami (oprócz samej cukrzycy), sprzyjającymi rozwojowi raka jelita, pozostaje otyłość oraz brak dostępu do opieki zdrowotnej i usług profilaktycznych. - Związek między cukrzycą a rakiem jelita grubego był jeszcze wyraźniejszy wśród osób, u których nie wykonano ostatnio badań przesiewowych w postaci kolonoskopii oraz u osób, u których cukrzycę zdiagnozowano niedawno - donoszą naukowcy. Wyniki zostały opublikowane przez czasopismo "JAMA Network Open".

Dane wskazują jasno, że związek między cukrzycą a rakiem okrężnicy nie jest przypadkowy

- powiedział serwisowi MedicalNewsToday dr Sudarsan Kollimuttathuillam, onkolog medyczny w City of Hope Huntington Beach w południowej Kalifornii. 

Ekspert przypomina, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka, zarówno cukrzycy, jak i raka jelita grubego. Nadmiar tłuszczu, jak i stany zapalne, są wyzwalaczami insulinooporności, co grozi cukrzycą typu 2, a nawet rakiem. Drogą do zmniejszenia ryzyka choroby nowotworowej jest kontrolowanie cukrzycy.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Jak możemy zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego?

Pierwszą rzeczą, jaką osoby chore na cukrzycę mogą zrobić, aby zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego, poprzez kontrolowanie cukrzycy, czyli przyjmowanie leków, wprowadzenie zmian w stylu życia (aktywność fizyczna jest tutaj kluczowa) i w diecie. Ważne jest też zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Chodzi o to, że w przypadku raka jelita grubego i prewencji, mamy wiele do powiedzenia. Eksperci podkreślają, że chociaż na takie czynniki jak geny czy wiek nie mamy wpływu, to jednak na styl życia, wagę i dietę już tak.

W większym stopniu niż w przypadku innych nowotworów, na raka jelita grubego wpływają czynniki, które możesz kontrolować, takie jak to, co jesz i ile ćwiczysz. Zdrowy styl życia nie tylko zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów, ale ma korzystny wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2, chorób serca i innych

- mówi ekspert.

Jak pokazały badania, osoby chorujące jednocześnie na cukrzycę i raka jelita grubego, są obarczone wyższym ryzykiem śmierci niż osoby z rakiem, ale bez towarzyszącej temu cukrzycy (badanie opublikowane w czasopiśmie "Cancer" w październiku 2023 roku, zrealizowane w National University Taiwan).

- Podczas gdy u osób z niepowikłaną cukrzycą ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny lub zgonu z powodu nowotworu było minimalne lub tylko nieznacznie podwyższone, to u osób z powikłaną cukrzycą ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny było aż o 85 proc. wyższe, a ryzyko śmierci z powodu raka jelita grubego było wyższe o 41 proc. - mówią autorzy badania.

Źródła: MedicalNewsToday.com, JAMA Network, Cancer

Więcej o: