Na pierwszym miejscu wśród napojów, których nie należy pić na pusty żołądek, jest alkohol. Picie napoi zawierających alkohol, gdy mamy pusty żołądek, szybciej doprowadzi do zatrucia. Alkohol natychmiast przenika krwiobiegu (20 procent wypitego alkoholu przedostaje się do krwiobiegu przez żołądek, a reszta przez jelito cienkie), a następnie dociera do każdej części ciała. Najpierw wpływa na mózg, potem na nerki, płuca i wątrobę. Działanie alkoholu na organizm zależy od wieku, płci, wagi oraz rodzaju i mocy napoju. Jeśli pijemy alkohol na pusty żołądek, alkohol przedostaje się bezpośrednio do krwiobiegu, natomiast pity po posiłku nieco wolniej się wchłania, ale nadal przedostaje do krwi. Jedzenie zapobiega więc szybkiemu przedostawaniu się alkoholu do jelita cienkiego (to tam alkohol jest najszybciej wchłaniany). Alkohol zmieszany z wodą lub sokiem owocowym wchłania się wolniej, natomiast zmieszany z napojami gazowanymi wchłania się szybciej.
Najlepiej jest unikać picia napojów o dużej zawartości cukru, szczególnie na pusty żołądek, w ten sposób bowiem podnosimy gwałtownie poziom cukru we krwi. Powinny na to uważać szczególnie osoby cierpiące na cukrzycę lub zagrożone stanem przedcukrzycowym.
Nie ulega wątpliwości, że napoje gazowane nie służą naszemu zdrowiu pite o dowolnej porze dnia. Szczególnie szkodliwe są jednak, gdy są wypijane na pusty żołądek, ponieważ kwasy z napojów gazowanych wchodzą w interakcję z kwasem żołądkowym i powodują nudności i gazy. Twój żołądek może odpowiedzieć też skurczami lub bólem.
Nie wpadajmy tutaj w panikę. Herbata to nadal bardzo zdrowy, doskonały, smaczny napój. Jednak pity na czczo może sprawić żołądkowi nieco kłopotów. Jakie objawy możemy u siebie zauważyć? Niekiedy wypita na czczo mocna herbata podrażnia wewnętrzną część żołądka i wywołać refluks żołądkowy i zgagę lub nudności.
Herbata ma wiele korzyści zdrowotnych. Jest przede wszystkim dobrym źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki, przede wszystkim katechin. Katechiny to związki należące do polifenoli, a dokładnie rzecz biorąc - do flawanoli. Oprócz walki ze stresem oksydacyjnym poprzez eliminowanie wolnych rodników katechiny wykazują właściwości przeciwmutagenne i przeciwnowotworowe. Innymi słowy, pomagają organizmowi w utrzymaniu zdrowia i chronią w pewnym stopniu przed chorobami serca, cukrzycą oraz chorobami neurodegeneracyjnymi. Do tego zielona herbata sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi, ponieważ przyspiesza metabolizm.