Jak dbać o kondycję mózgu? Neurolog wymienia podstawowe złote zasady, które uchronią przed chorobami

Zastanawiasz się, co zrobić, by uchronić nasz mózg od wczesnego procesu starzenia i jakie zasady stosować, by najważniejszy organ był zdrowy i działał bez szwanku? Neurolog zdradza złote zasady, o których warto pamiętać każdego dnia. O dziwo lista nie jest długa, a jak się okazuje, wystarczy pamiętać o fundamencie zdrowego stylu życia.

Aby zapewnić naszemu ciału i duszy wigor, zdrowie i niemalże wieczną młodość, wcale nie trzeba wiele. Niestety, fundamenty zdrowego stylu życia są coraz większym wyzwaniem dla wielu z nas. Mowa tu o prawidłowej diecie, dawce ruchu czy zachowaniu higieny snu. Wszystkie te czynniki wpływają na mózg, który zaniedbany może w końcu zacząć szwankować. 

Zobacz wideo Jakie są objawy udaru, jak go rozpoznać i pomóc?

Te czynniki odżywiają i dewastują mózg. "Krytyczny okres dla rozwoju mózgu"

Jak doskonale wiadomo: w zdrowym ciele zdrowy duch. To stare, polskie przysłowie niesie za sobą wiele prawdy, o której niektórzy w dzisiejszych czasach zapominają. Niesie to za sobą opłakane skutki - choroby cywilizacyjne prężnie się rozwijają, coraz więcej osób ma problemy ze snem, cierpi na otyłość lub mierzy się z masą innych problemów. Tymczasem wystarczy zadbać o kilka podstawowych czynników, które uchronią nasze zdrowie.

Pojawia się zatem pytanie, co ostatecznie wpływa na zdrowie mózgu w dłuższej perspektywie? Odpowiedź padła z ust neurolog dr Jennifer Newson w rozmowie z "The Mirror". Jedną z najważniejszych zasad, która pozwoli zachować zdrowie oraz spryt naszego mózgu jest tylko i aż dieta. Prawidłowe odżywianie to fundament, bez którego zbyt wiele nie zdziałamy. Menu powinno być zróżnicowane i zawierać kwasy tłuszczowe omega-3, flawonoidy, witaminy B, D i E oraz cholinę, która może pomóc poprawić nasze funkcje poznawcze. Ogromny wpływ ma także okres prenatalny - już na tym etapie rozpoczyna się krytyczny okres dla rozwoju mózgu, który ostatecznie wpływa na zdrowie. 

Neurolog radzi czego potrzebuje mózg do zdrowego funkcjonowania 

Poza właściwym menu nie można pominąć także dziennej dawki ruchu. Dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną - mowa tu o wszelakich sportach, spacerach, jeździe na rowerze czy pływaniu. Regularne ćwiczenia uchronią nas od wielu chorób, także tych, które mogą dotknąć mózg. Ciekawym sposobem na regenerację mózgu może być także medytacja - 30 minut dziennie gwarantuje zadowalające efekty. 

Kolejnym czynnikiem, o którym warto pamiętać, jest oczywiście sen. Dbając o jego higienę, nie tylko będziemy czuć się dobrze na co dzień, ale także zapobiegniemy rozwojowi wielu chorób i przykrych dolegliwości. Bez minimalnej dawki snu, która wynosi osiem godzin, będziemy zmęczenia, a procesy starzeniowe będą przyśpieszać. Dr Newson wskazuje też na utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi - warto dodać, że spotkania w gronie bliskich mogą pomagać we wzmacnianiu sieci neuronowych. 

Więcej o: