Jak obniżyć ciśnienie? O jednej zasadzie często zapominamy

Nadciśnienie jest chorobą wymagającą długoterminowego leczenia. Co jednak zrobić, gdy nagle podskoczy nam ciśnienie? Czy da się je zbić domowymi sposobami?

Z  medycznego punktu widzenia nadciśnienie dzieli się na trzy stopnie:

  • nadciśnienie I stopnia - ciśnienie skurczowe wynosi 140-159 mmHg, a rozkurczowe 90-99 mmHg;
  • nadciśnienie II stopnia - ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg;
  • nadciśnienie III stopnia - ciśnienie wynosi 180/110 lub więcej. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Pamiętajmy, że nadciśnienie zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego aby sprawdzić, jakie mamy ciśnienie krwi, trzeba wykonać pomiar, przy czym jeden wynik nie oznacza jeszcze, że chorujemy. Ciśnienie warto sprawdzać kilka razy i o różnych porach dnia. Nadciśnienie diagnozuje lekarz i to on decyduje o tym, czy już powinniśmy rozpocząć leczenie.

Ryzyko nadciśnienia rośnie wraz z wiekiem, a wśród czynników ryzyka znajdują się: predyspozycje genetyczne, nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej, dieta (nadmiar tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans), zbyt wysokie spożycie soli oraz picie dużej ilości alkoholu. Do niemodyfikowalnych czynników ryzyka zalicza się: występujące rodzinnie nadciśnienie tętnicze, wiek powyżej 65 lat oraz choroby współistniejące, takie jak cukrzyca czy choroba nerek.

Jakie mogą być objawy bardzo wysokiego ciśnienia?

Bardzo wysokie ciśnienie krwi może objawić się bólem głowy, krwotokiem z nosa, zawrotami głowy, zaczerwienieniem skóry, kołataniem serca czy uderzeniami gorąca. Bólowi potylicznemu często towarzyszą: dzwonienie w uszach, szumy uszne, nienaturalne, ogólne pobudzenie. Chory może skarżyć się na trudności w oddychaniu, mdłości i wymioty oraz na niewyraźne widzenie. Bardzo wysokie ciśnienie wiąże się też z napadami lęku czy dezorientacją. Niekontrolowane nadciśnienie prowadzi do powikłań, takich jak dławica piersiowa (dusznica bolesna), zawał serca, niewydolność serca i może przyczynić się do nagłej śmierci.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Wysokiego ciśnienia krwi nie wolno lekceważyć. Leczeniem musi się zająć lekarz, który przepisuje leki obniżające ciśnienie i zaleca zwykle też zmianę stylu życia, diety oraz umiarkowaną aktywność fizyczną. W sytuacji, w której nasze ciśnienie gwałtownie skacze, powinniśmy przede wszystkim zadbać o uspokojenie umysłu i ciała. Za skoki ciśnienia mogą być bowiem odpowiedzialne stres i niepokój, a zatem poświęcenie chwili na relaks może pomóc je obniżyć. Drugą rzeczą, którą możemy w takiej sytuacji zrobić, to poruszać się, poćwiczyć lub wyjść na spacer i spokojnie przejść parę kilometrów w niezbyt szybkim tempie. Możemy tak zrobić, oczywiście tylko wtedy, gdy nasze ciśnienie nie jest jeszcze zbyt wysokie. Ciśnienie wynoszące  180/110 lub wyższe jest groźne dla zdrowia i życia - w takiej sytuacji najlepiej jest wezwać pogotowie.

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić dla siebie, to zadbać o nawodnienie organizmu. Zaleca się wypicie szklanki wody, a następnie sukcesywne uzupełnianie płynów. Chodzi o to, że odwodnienie organizmu przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi. Można też wziąć ciepłą (ale nie gorącą) kąpiel lub prysznic. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie oraz rozluźnia mięśnie.

Więcej o: