Ta przypadłość dzień po dniu niszczy twój organizm. Kardiolog podpowiada, jak cofnąć negatywne skutki choroby

Zespół metaboliczny to coraz powszechniejszy problem, który może być bardzo groźny dla naszego zdrowia. Schorzenie to dotyczyć może nawet każdej osoby walczącej z otyłością lub otyłością brzuszną. Na całe szczęście wystarczy wprowadzić kilka zmian, a negatywne skutki schorzenia uda się zatrzymać, a nawet cofnąć. Doktor kardiologii tłumaczy jak to zrobić.

Zespół metaboliczny to podstępny i cichy zabójca. Schorzenie to często powiązane jest także z otyłością, insulinoopornością oraz nadciśnieniem. Niestety, w związku z siedzącym trybem życia, nieróżnorodną dietą opartą o produkty wysokoprzetworzone i brakiem aktywności fizycznej, zespół metaboliczny zaczyna dotykać coraz więcej osób, w tym nawet dzieci i nastolatków. Jak go zwalczyć? Kardiolog tłumaczy co zrobić krok po kroku. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kuloodporna kawa według Pauli Tumali. Wspomaga odchudzanie i przyspiesza metabolizm

Czym jest zespół metaboliczny? Doktor kardiologii wyjaśnia

Jak wyjaśnia kardiolog dr Sławomir Powierża z serwisu medonet.pl, zespół metaboliczny polega na współistnieniu nadciśnienia, zaburzeń gospodarki lipidowej lub węglowodanowej (albo obu na raz) i otyłości pierwszego lub drugiego stopnia. Wystarczą jednak dwa z trzech współistniejących objawów, by uznać, że pacjent cierpi na zespół metaboliczny. Z tego powodu u coraz większej ilości osób obserwuje się wspomniane schorzenie, co okiem lekarzy jest niezwykle martwiące. Dlaczego? Otóż zespół metaboliczny mocno nadwyręża, a wręcz wyniszcza organizm.

Jakie są dokładne kryteria do stwierdzenia zespołu metabolicznego? To przede wszystkim:

  • BMI >30 kg/m2;
  • obwód brzucha >88 cm u kobiet i >102 cm u mężczyzn;
  • ciśnienie tętnicze ponad 130/80 mmHg;
  • cholesterol nie-HDL > 130 mg/dl.

Najcenniejszym wskaźnikiem nadal pozostaje jednak BMI, dzięki czemu pacjenci mogą w niektórych przypadkach zdiagnozować się sami. Warto jednak zawsze udać się do lekarza, by skonsultować samodzielną diagnozę oraz ewentualnie poszerzyć listę badań dodatkowych. Takim kryterium dodatkowym, w diagnozie zespołu metabolicznego, jest naturalnie stężenie glukozy we krwi pacjenta.

Jak leczyć zespół metaboliczny? Nie obędzie się bez wyrzeczeń

Jednych to pocieszy, innych zaś zasmuci, ale jedynym skutecznym lekarstwem na zespół metaboliczny jest... zmiana stylu życia. Jak podkreśla kardiolog dr Sławomir Powierża, osoby cierpiące na wspomniane schorzenie muszą zadbać o zrzucenie ponadprogramowych kilogramów. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, rezygnacja z używek oraz regularny ruch są tu kluczem do sukcesu. Niezwykle ważny jest także dobry sen i prawidłowy rytm dobowy, dzięki któremu organizm ma szansę się zregenerować.

W przypadku nadciśnienia lub zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej konieczne może być wprowadzenie terapii farmakologicznej lub stosowanie leków doraźnie. Niemniej jednak bez zmiany stylu życia na zdrowszy nawet takie leczenie może okazać się bezskuteczne. Warto więc zacząć od zwiększenia podaży owoców, warzyw, zdrowych tłuszczy i produktów pełnoziarnistych w codziennej diecie, a do tego wprowadzić więcej ruchu. Nie trzeba jednak od razu kupować karnetu na siłownię. Na początek wystarczą spacery z psem, wyjście na rower lub gimnastyka o małej intensywności.

Więcej o: