Lek na otyłość już dostępny w Polsce. Kosztuje fortunę, ale znika z aptek w mgnieniu oka

"Najbardziej wyczekiwany lek 2023 roku" trafił właśnie do polskich aptek. Jest to lek na otyłość. I choć kosztuje majątek, chętnych nie brakuje. Jak działa i czy rzeczywiście pozwala na utratę wagi bez żadnych wyrzeczeń?

Wegovy to jeden z najbardziej wyczekiwanych leków. Właśnie trafił do aptek, choć mówi się o problemach z jego dostępnością. Ile kosztuje i czy można go bezpiecznie stosować? Odpowiadamy. 

Zobacz wideo Kudelski o body positive. Gdzie jest granica?

Wegovy trafił to aptek. To lek, który pozwoli rozprawić się z otyłością 

Wegovy to lek na receptę w postaci roztworu do wstrzykiwań. Substancją czynną preparatu jest semaglutyd, który reguluje poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą typu 2. W trakcie badań okazało się, że jego "efektem ubocznym" jest zmniejszenie apetytu i utrata kilogramów. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Inne leki z tej samej grupy dostępne w Polsce to Ozempic (semaglutyd) i Trulicity (duaglutyd) - ale te są zarejestrowane wyłącznie w leczeniu cukrzycy. Natomiast jedynym dostępnym w Polsce "lekiem na otyłość w zastrzyku" była dotychczas Saxenda (liraglutyd). Teraz do tego leku dołączył Wegovy

- informuje portal gdziepolek.pl. 

Jak podaje abczdrowie.pl, lek przeznaczony jest wyłącznie dla osób z BMI równym lub wyższym niż 30 kg/m2 (otyłość) lub równym bądź wyższym niż 27 kg/m2 (nadwaga). Wymagane jest również jedno z następujących schorzeń: 

  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • dyslipidemia (np. nieprawidłowe stężenie cholesterolu), 
  • obturacyjny bezdech senny, 
  • choroba sercowo-naczyniowa (przebyty zawał serca, udar mózgu lub schorzenia naczyń krwionośnych). 

Gdzie kupić Wegovy? Jest problem z dostępnością 

Lek Wegovy trafił do aptek w całej Polsce, jednak jest problem z jego dostępnością. Obecnie jest dostępny w siedmiu aptekach w Polsce. Według danych z gdziepolek.pl jest dostępny w trzech aptekach w Warszawie, Pabianicach, Lublinie, Skoczowie, Wołominie. W większości są to już pojedyncze sztuki. Lek nie należy do najtańszych. Cena waha się od 1500 do około 1668 zł za jedno opakowanie, w którego skład wchodzą cztery zastrzyki. Zastrzyk robi się raz w tygodniu.  

Więcej o: