Serwis sustainabilityinfo.com pokusił się o wyliczenie, ile trzeba przejść kroków, aby schudnąć 1 kilogram. Wychodząc z pewnych założeń autor doszedł do wniosku, że chodząc w szybkim tempie potrzebujemy średnio od 160 tys. do 240 tys. kroków, aby spalić kilogram masy tłuszczowej ciała. Zależy to od takich czynników jak waga, wzrost, płeć oraz rzeczywiste tempo, z jakim chodzimy.
- Początkowo liczba 160 tys.- 240 tys. kroków może wydawać się duża, ale pamiętaj, że przejście około 10 tys. kroków dziennie jest jak najbardziej możliwe. Oznacza to 16–24 dni chodzenia w szybkim tempie - wyjaśnia autor.
Skąd takie wyliczenia? Ekspert wyszedł od założenia, że spalenie kilograma masy tłuszczowej wymaga deficytu kalorycznego wynoszącego 7700 kalorii (kcal). Tak powstała tabela, z którą można zapoznać się pod tym adresem. Pokazuje, ile kroków musimy przejść, w zależności od wagi, tempa i płci, aby spalić kilogram tłuszczu, jeśli nie stosujemy żadnej diety odchudzającej (czyli odżywiamy się zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem energetycznym).
Przykładowo: mężczyzna ważący 90 kg, spacerujący z prędkością 4 km/godzinę, powinien przejść 138 234 kroki, aby spalić kilogram tkanki tłuszczowej. Ale chodząc szybciej, z prędkością 6,4 km/godz. straci kilogram już po 132 705 krokach.
Czy takie szczegółowe wyliczenia mają w ogóle sens? To tylko tabelki, ale tak naprawdę mogą okazać się pomocne. Dlaczego? Ponieważ pomagają ustalić cel, do którego możemy dążyć, mobilizują do wysiłku, a w efekcie - jakby mimochodem - mogą przynieść pozytywny efekt.
Wymierny wpływ na szybkość spalania ma kalorii, ma między innymi, masa i skład ciała. Do tego ważne jest tempo marszu.
- Masa ciała jest wprost proporcjonalna do energii wydatkowanej podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności. Zarówno wielkość, jak i skład ciała determinują spoczynkowy wydatek energetyczny człowieka. Cięższa osoba spali średnio więcej kalorii, wykonując tę samą czynność, co lżejsza osoba. Jak na ironię, oznacza to, że liczba kroków, które musisz wykonać, aby schudnąć 1 kg, będzie rosnąć w miarę osiągania celów związanych z utratą wagi - wyjaśnia ekspert.
- Im szybciej idziesz, tym więcej spalisz, przechodząc tę samą odległość. Mężczyzna ważący 75 kg, idący w tempie 4 km/godz. spali 1 kilogram po przejściu 165 858 kroków, ale już idąc 8 km/godz. potrzebuje tylko 119 889 kroków. Zatem szybsze tempo skutkuje mniejszą liczbą kroków potrzebnych do osiągnięcia naszego celu - czytamy w artykule.
A ile czasu, zdaniem autora, zajmuje pozbycie się kilograma tłuszczu podczas marszu? Wyjaśnia, że aby stracić kilogram tłuszczu, musimy spalić 7700 dodatkowych kalorii, a czas potrzebny na to zależy od tempa i dystansu, który pokonujemy każdego dnia. "Na przykład, jeśli mężczyzna o średniej masie ciała będzie codziennie pokonywał dystans 5 km w wolnym tempie 4 km/godz., zajmie mu to 25 dni. Jeśli zwiększy tę odległość do 7 km dziennie, idąc w szybkim tempie 6,4 km/godz., będzie to tylko 17 dni. Zakładając oczywiście, że nie zjada potraw przekraczających jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne" - wylicza autor.
Morał z tej opowieści jest taki: spacerowanie jest prostą i jedną z najbardziej dostępnych aktywności fizycznych i samo w sobie może być bardzo pożyteczne dla organizmu. Ale aby przyniosło szybsze efekty, jeśli chodzi o odchudzanie, warto połączyć codzienne marsze ze zbilansowaną dietą, która wiąże się z pewnym deficytem kalorycznym (mniej kalorii przyjmujemy niż wydatkujemy). To najskuteczniejsza metoda odchudzania.
- Jeśli jednak nie chcesz zmieniać swojej diety, lepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia. Pamiętaj też, że musisz monitorować spożycie kalorii i uważać, aby nie przekroczyć BMR (podstawowego tempa metabolizmu). W końcu spacery nie wystarczą, aby schudnąć, jeśli po ćwiczeniach zjesz więcej - przestrzega autor.
Źródło: sustainabilityinfo.com