Pójście na tak zwane L4 wiąże się z pewnymi zasadami, które niektórzy delikwenci dość chętnie łamią. Wspomniane zwolnienie jest zawsze wydawane pracownikowi przez lekarza, gdy ów pracownik nie jest zdolny do pracy. Może to wynikać z choroby, urazy lub innego uszczerbku na zdrowiu, również psychicznym. Czas zwolnienia chorobowego to moment, w którym chora osoba ma wrócić do zdrowia, dlatego też nie może ona wykonywać czynności, które by proces zdrowienia utrudniały. Co jednak w przypadku, gdy na orzeczeniu znajduje się dopisek "może chodzić". Czy wówczas można w trakcie L4 wyjść np. na wesele lub inne wydarzenie? Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Podczas L4 najlepiej spędzać czas w domu i wypoczywać. To idealny moment na powrót do zdrowia i pełni sił. Ponadto możemy się spodziewać kontroli zarówno ze strony pracodawcy, jak i ze strony pracowników ZUS. Są jednak przypadki, gdzie uszczerbek na zdrowiu to zwykła kontuzja, która nie wymaga leżenia w łóżku, a jednak uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych. Ciekawe pytanie skierowała pani Zofia do redakcji pit.pl. Jak się okazało, kobieta złamała ręka i musiała przejść na L4, jednak w tym czasie zaplanowane miała również wyjście na wesele bliskiej osoby. Czy w takim wypadku, gdzie jest zdolna do chodzenia może ona we wspomnianej imprezie uczestniczyć?
Radca prawny Joanna Kawecka wyjaśniła, że sprawa nie jest taka prosta. Każdy przypadek jest bowiem rozpatrywany indywidualnie, dlatego nie ma konkretnych zakazów wobec tego, co powinni, a czego nie powinni robić chorzy podczas pobierania zasiłku chorobowego.
Ustawa nie ma katalogu zamkniętego odnośnie tego co można, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim (poza wykonywaniem pracy zarobkowej). Zatem trzeba odnieść się do wykładni celowościowej. Celem zwolnienia jest powrót do zdrowia. Skoro tak - pytanie, czy w danych okolicznościach udział weselu nie będzie wpływał negatywnie na cel tego zwolnienia
- wyjaśniła Joanna Kawecka w serwisie pit.pl. W tym wypadku kontrola mogłaby uznać, że pani Zofia naraża swoje zdrowie podczas zabawy na weselu, co skutkowałoby wstrzymaniem zasiłku, a nawet utratą pracy.
Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w nieodpowiednim celu niesie za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim gdy kontrola ZUS lub pracodawcy wykaże, że pracownik nie spędza czasu wolnego w odpowiedni sposób, tj. naraża swoje zdrowie, podejmuje się prac zarobkowych lub innych obowiązków jak np. remont domu, zasiłek zostaje wstrzymany, a pracownik zobowiązany jest zwrócić wypłacaną mu kwotę. Ponadto pracodawca może zwolnić osobę "chorą" na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, co skutkuje natychmiastowym zwolnieniem z winy pracownika. Nie warto więc ryzykować i w przypadku przebywania na L4 zrezygnować z zabaw poza domem. Takie zachowanie może zostać bowiem uznane za niezgodne z założeniami zwolnienia chorobowego.