Po jakim czasie od leczenia kanałowego można jeść? Dowiedz się, co to jest leczenie kanałowe i jak wygląda

Po jakim czasie od leczenia kanałowego można jeść? Jeśli nurtuje Cię to lub inne pytanie dotyczące wspomnianej procedury dentystycznej, ten tekst jest dla Ciebie. Sprawdź, czym jest leczenie kanałowe, jak wygląda, ile potrwa i jakiej ceny możesz się spodziewać.

Co to jest leczenie kanałowe?   

Co to jest leczenie kanałowe? Na pewno chociaż raz spotkałeś się z tym określeniem. Jest to nazwa popularnego zabiegu stomatologicznego, który wykonuje się w przypadku, gdy w chorym zębie dojdzie do zainfekowania miazgi. Tym samym zwykłe opracowanie ubytku okaże się niewystarczające.

Fachowo leczenie kanałowe nazywa się leczeniem endodontycznym. Ma ono na celu uratowanie zęba dotkniętego próchnicą i głębokim stanem zapalnym przed usunięciem. To bardzo ważne, i nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne. Każdy ząb pełni istotną funkcję w jamie ustnej. Tylko pełne uzębienie umożliwia zachowanie naturalnych rysów twarzy, a jednocześnie nie upośledza procesu przeżuwania i gryzienia. Z tego powodu na leczenie kanałowe, jeśli tylko zajdzie taka konieczność, powinien zdecydować się każdy, niezależnie od tego, w jakim obecnie jest wieku.

Skąd wiedzieć, czy akurat u Ciebie występuje już zapalenie miazgi zębowej? Zwykle pierwszym jego objawem jest ból pojawiający się przy piciu gorących lub zimnych napojów, a czasem także po prostu przy jedzeniu. Następnie dolegliwości te zaczynają narastać i utrzymywać się przez dłuższy czas.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Jak wygląda leczenie kanałowe? Stomatolog zawsze przeprowadza tę procedurę, bazując na wykonanym wcześniej zdjęciu RTG zęba. To dzięki niemu lekarz wie, gdzie dokładnie znajdują się kanały zębowe i w jaki sposób są ułożone. Aby zwiększyć skuteczność przeprowadzanej procedury, bardzo często dentysta wykonuje leczenie pod mikroskopem. Dzięki niemu może dokładniej oczyścić kanały zębowe i następnie szczelniej je wypełnić, co czyni przeleczony ząb silniejszym i minimalizuje ryzyko jego późniejszego ukruszenia.

Przed przystąpieniem do zabiegu, z uwagi na dużą bolesność takiej procedury, zazwyczaj pacjentowi podawane jest silne znieczulenie miejscowe. Leczony ząb zostaje oddzielony od pozostałych przy użyciu specjalnych narzędzi: taśmy i koferdamu. Takie postępowanie zwiększa higienę i bezpieczeństwo podczas zabiegu.

W pierwszej kolejności opracowywany ząb oczyszcza się z próchnicy, a następnie otwiera się jego komorę. Wtedy możliwe jest usunięcie obecnej tam miazgi. Kanały zębowe, znajdujące się w każdym zębie, muszą być wtedy bardzo dokładnie oczyszczone i odpowiednio poszerzone. Następnie lekarz wypełnia je z wykorzystaniem biokompatybilnej gutaperki. Jest to materiał obojętny dla ludzkiego organizmu, a jednocześnie okazuje się trwały oraz odpowiedni do formowania. Kiedy kanały zostaną już szczelnie wypełnione, dentysta wykonuje ponowne zdjęcie RTG, by mieć pewność, że wszystko zostało dobrze uszczelnione i opracowane. Na koniec musi jeszcze odbudować koronę zęba.

Ze względu na silne znieczulenie oraz naruszenie tkanek zęba, po leczeniu kanałowym nie należy jeść przez około półtorej godziny do dwóch godzin.

Zobacz wideo Nieświeży oddech. Co może być jego przyczyną [NaZdrowie]

Leczenie kanałowe: ile wizyt?

Ile trwa leczenie kanałowe? Sama procedura zajmuje zwykle od godziny do dwóch. Aktualnie najczęściej można opracować ząb podczas jednej wizyty. Czasem jednak, gdy kanałów jest więcej i są one kłopotliwie położone, może być koniecznych kilka wizyt. O tym, jak to będzie wyglądało w Twoim przypadku, na pewno poinformuje Cię lekarz.      

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Cena za zabieg uzależniona jest od liczby opracowywanych kanałów zębowych. Jeśli udasz się do dentysty, który posługuje się mikroskopem, z zębem mającym jeden kanał, zapłacisz za leczenie od 500 do 700 złotych. Jeśli ząb ma dwa kanały, będzie to kosztowało około 600-800 złotych, natomiast w przypadku zęba trzy lub czterokanałowego musisz się liczyć nawet z wydatkiem rzędu 1200 zł. Jednocześnie warto zauważyć, że tańsze jest leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu (jeden kanał można wówczas opracować nawet za 250-300 zł).

Nie możesz też zapominać o kosztach towarzyszących leczeniu, czyli cenie odbudowy korony zębowej – wszystko zależy od stopnia zniszczenia naturalnych ścian zęba. Najczęściej procedurę odbudowy przeprowadza się z wykorzystaniem włókna szklanego – to dodatkowe 300 zł do rachunku pacjenta.

Zobacz też: Zęby trzonowe - co warto o nich wiedzieć? Kiedy wyrastają i jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

Więcej o: