Przyczyn plamienia przed okresem jest wiele. Co może ono oznaczać? Czy to powód do niepokoju?

Większość kobiet na pewnym etapie życia doświadczyła oznak ze strony swojego organizmu, które mogły ją zaniepokoić. Jednym z takich objawów, który często wywołuje niepokój jest plamienie przed okresem. O czym ono świadczy i czy zawsze wskazuje na nieprawidłowości zachodzące w naszym organizmie?

Plamienie przed okresem należy do objawów, które często wprowadzają kobiety w niepokój. Czym jest samo plamienie? Zgodnie z terminologią medyczną plamienie to wydzielina z pochwy o brunatnym lub brązowym kolorze. Kolor ten spowodowany jest niewielką domieszką krwi, a sama wydzielina z reguły jest skąpa i pojawia się nieregularnie.

Zobacz wideo Plamienie implantacyjne - czy można je pomylić z okresem?

O nieregularności plamienia świadczy to, że pojawia się ono w różnych momentach cyklu miesiączkowego, czasem tuż przed menstruacją, czasem tuż po niej, innym razem w środku cyklu, a niekiedy w zupełnie innym czasie. Plamienie takie może być oznaką szeregu różnych nieprawidłowości. Niektóre z nich wynikają z prostych do zdiagnozowania i leczenia zaburzeń, ale niekiedy plamienie może wskazywać na poważne choroby. Z tego też względu plamienie przed okresem lub w innych fazach cyklu nie powinno być bagatelizowane.

Plamienie przedokresowe - co oznacza?

Plamienia przedokresowe nie zawsze są groźne. U niektórych kobiet plamienie występuje mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego i jest ono związane z owulacją - to całkowicie normalne, nie ma powodu do niepokoju. Podczas owulacji uwalniana jest komórka jajowa, co może powodować niewielkie uszkodzenia naczyń krwionośnych, a to z kolei przyczynia się do plamienia. Plamienie owulacyjne ujawnia się najczęściej pod postacią plamek krwi, które kobiety zauważają na papierze toaletowym lub bieliźnie. Zazwyczaj jest to niewielka ilość krwistego śluzu.

Takie plamienie spowodowane owulacją trwa bardzo krótko i zanika samoistnie. Jeśli jednak zaobserwujesz u siebie przedłużające się krwawienie owulacyjne, któremu będą towarzyszyć inne objawy, np. podwyższona temperatura ciała lub ból w dole brzucha, warto, żebyś skonsultowała się ze specjalistą.

Plamienie przed okresem. Czy to objawy ciąży? Co to jest plamienie implantacyjne?

Niektóre kobiety niepokoi sytuacja, gdy plamienie pojawia się na tydzień przed okresem. Wówczas plamienie może oznaczać, że doszło do zapłodnienia i implantacji komórki jajowej. Plamienie implantacyjne jest obserwowane właśnie w drugiej połowie cyklu, na około tydzień przed okresem. Z reguły jest dość niewielkie, a jego kolor może być różowy lub brązowy. Z tego powodu plamienie przedokresowe często bywa mylone z przedwczesną, skąpą miesiączką.

Jeśli po takim plamieniu przedokresowym w ciągu kilku dni nie wystąpiła u ciebie normalna miesiączka, koniecznie wykonaj test ciążowy lub udaj się na konsultację ginekologiczną. Lekarz zleci odpowiednie badanie, które potwierdzi lub wykluczy ciążę.

Brązowe plamienie przed okresem a zaburzenia hormonalne

Brązowe plamienie, które pojawia się przed planowaną miesiączką (czasem plamienie to występuje również na tydzień przed okresem) może też świadczyć o zaburzeniach hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Takie plamienie przedmiesiączkowe spowodowane jest obniżonym poziomem progesteronu we krwi lub zbyt krótkim czasem, w którym wydzielany jest ten hormon. Taki stan nazywany jest niedomogą lutealną, czyli niewydolnością ciałka żółtego i objawia się właśnie brązowym plamieniem.

Co może być przyczyną niedomogi lutealnej? Wymienia się tutaj m.in. zaburzenia w funkcjonowaniu podwzgórza, niedoczynność tarczycy, wysoki poziom prolaktyny, sten po poronieniach czy choroby jajników.

Plamienie przed okresem - inne przyczyny

Plamienie przedokresowe, które przeważnie ma różowy lub jasnoczerwony kolor może być także spowodowane nadmiernym przekrwieniem i uszkodzeniem ścian pochwy. Do takiej sytuacji dochodzi często np. podczas stosunku płciowego, który odbywany jest w krótkim czasie przed menstruacją.

W niektórych sytuacjach plamienie przedokresowe może być także objawem chorób układu płciowego - np. zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Wymaga to natychmiastowej konsultacji ginekologicznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Warto także pamiętać, że plamienie jest jednym z objawów endometriozy. Jeśli oprócz plamienia (w różnych fazach cyklu miesiączkowego) pojawiają się u ciebie bóle podbrzusza, bóle przy stosunku, a także obfite i długotrwałe miesiączki warto, byś zgłosiła się do ginekologa, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę w celu potwierdzenia lub wykluczenia endometriozy i w razie potrzeby zastosuje odpowiednie leczenie.

Wśród przyczyn występowania plamienia przed okresem możemy wymienić także:

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
  • odstawienie antykoncepcji hormonalnej;
  • źle dobrana antykoncepcja hormonalna;
  • mięśniaki macicy;
  • nadżerki szyjki macicy;
  • urazy narządów płciowych;
  • torbiele jajnika;
  • polipy szyjki macicy;
  • ciąża pozamaciczna;
  • infekcje intymne;
  • menopauza;
  • nagłe zmiany masy ciała;
  • przewlekły stres;
  • infekcje i osłabienie organizmu;
  • niektóre leki;
  • nowotwory macicy, jajnika i szyjki macicy.

Jeśli plamienia przedokresowe czy też te występujące po menstruacji, pojawiają się u ciebie często, a do ponadto towarzyszą im inne dolegliwości lub po prostu niepokoi cię taki objaw, nie zwlekaj i umów się na konsultację ginekologiczną. Pamiętaj, że im wcześniej wykryjesz ewentualne zaburzenia, tym łatwiej i skuteczniej będzie można je leczyć. 

Więcej o: